Parní lokomotivy opět vyrazí na dráhu. Dnes vypukne v depu Odemykání točny

Sobota, 6.5.2017

Odemykání točny se po roce znovu koná v olomouckém železničním muzeu. Pro veřejnost je dnes od 10 do 16 hodin připravena jak expozice ČD Muzera, tak i nostalgické projížďky parními vlaky. České dráhy vypraví v rámci akce několik nostalgických vlaků - ty pojedou například do Prostějova nebo vyjížďkou po Olomouci. 

V sobotu ráno vyjedou nostalgické vlaky ze Šumperka. Během dne pak vyrazí zvláštní vlaky na trasu mezi olomouckým hlavním nádražím a zastávkou v městské části Řepčín a do Prostějova. Ze Šumperka České dráhy vypraví motorový vůz Hurvínek, který brzy oslaví 70. výročí od doby, kdy poprvé vyjely tyto vozy na trať, a zároveň pojede i Věžák, který se jmenuje podle stanoviště strojvedoucího, které je umístěno uprostřed vozu a je posazeno na střechu. Do Prostějova pak pojede v čele vlaku motorová lokomotiva Sergej. Takto byly označované ukrajinské lokomotivy vyráběné v 60. a 70. letech; tyto stroje byly typické hlukem, který první kusy vydávaly, než na ně byly namontovány tlumiče československé výroby. Mezi stanicemi Olomouc hl. n. a Olomouc-Řepčín vyrazí na oslavu otevření točny v Olomouci parní lokomotiva Kocúr, v současnosti nejstarší provozuschopná parní lokomotiva, kterou mají České dráhy v majetku. Dlouhou dobu sloužila jako lokomotivní pomník vedle staniční budovy ve Valašském Meziříčí. Díky Nadaci Okřídlené kolo se 118 let starý skvost po 40 letech opět rozjel.

Expozice ČD Muzea se v sobotu otevře veřejnosti od 10 do 16 hodin. Pro děti budou připraveny i různé atrakce. Za vstupné zaplatí dospělí 50 korun, děti od 6 do 15 let platí polovinu a nejmenší mají vstup zdarma. Prodej jízdenek bude přímo ve zvláštních vlacích u průvodčích. České dráhy nabízejí úsekové jízdné Šumperk – Olomouc za 80 Kč, Uničov – Olomouc za 40 Kč, Olomouc hl.n. – Olomouc-Řepčín za 60 Kč a Olomouc – Prostějov 60 Kč. Za děti 6 až 15 let zaplatí rodiče poloviční jízdné, nejmenší děti do 6 let se projedou zdarma.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)