Na radíkovském fortu budou opět řádit esesáci a rudoarmějci. Možná prý naposled!

Neděle, 7.5.2017

Již tradičním místem, kde se v Olomouci vždy v květnu konají naprosto skvělé "hry na vojáky", je Radíkov a konkrétně jeho krásný fort. Už šestý ročník Rekonstrukce osvobození Olomouce v květnu 1945 se na Fortu Radíkov koná v pondělí 8. května, v den dvaasedmdesátého výročí konce druhé světové války.

Na Fortu Radíkov si v pondělí připomeneme válečné události, staré 72 let. "Všichni jsme si už dávno navykli na mír a nikoho ani nenapadlo, že by to mělo být v budoucnu jinak. Dnes máme za sebou válku v bývalé Jugoslávii, válčí se na Ukrajině, existuje hrozba Islámského státu a invaze islamistů do Evropy. Proto je třeba neustále připomínat, jak je válka zhoubná, to je jedna rovina naší ukázky," popisuje Jan Bednář z Fortu Radíkov podstatu celé akce. Druhá rovina ukázky je zaměřená na dobovou techniku, výzbroj a výstroj vojáků Rudé armády a Wermachtu. Při ukázce bude jako zlatý hřeb skutečný legendární tank T 34. Návštěvníci uvidí také nepříliš známý tančík Praga AH – IV, kanon PAK 40 a další kolovou techniku.

A pozor! "Letošní bojová ukázka může být také poslední v důsledku přijetí nesmyslného zákona o zbraních," říká pořadatel a vyzývá tak veřejnost k diskuzi o.zmíněné legislativě. My tedy doufáme, že letošní bitva na Radíkově nebude ani náhodou poslední... 

Foto: Jan Andreáš

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)