Meteorologové varují před dalšími bouřkami a větrem, mohou přijít i kroupy

Pondělí, 5.6.2017

Nedělní bouřky nebyly poslední, meteorologové znovu varují před podobnými jevy v úterý. Přes střední Evropu bude postupovat od západu studená fronta, která ovlivní počasí i u nás - znovu zřejmě přijdou silné bouřky a s nimi i déšť nebo případně kroupy.

Na studené frontě a před ní se budou během úterního odpoledne a večera vytvářet bouřky, které budou doprovázené nárazy větru o rychlosti 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h) a kroupami. Zejména ve východní polovině území se očekávají přívalové srážky s úhrny kolem 40 milimetrů. Během večera a noci na středu bude bouřková činnost od západu ustávat.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

  • Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).
  • Dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví apod. a zásahu bleskem.
  • Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů apod.
  • Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů zobrazených na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu

Bližší informace sledujte na http://www.chmi.cz/

Ilustrační foto: MMOL

Autor: 
(red)