Čtyřiadvacet zraněných cestujících při vážné havárii dálkového autobusu

Pondělí, 19.6.2017

Vážná dopravní nehoda, autobus v příkopu, čtyřiadvacet zraněných. Mezi Olomoucí a Mohelnicí se naboural dálkový autobus, někteří cestující zůstali v poničeném vozidle zaklínění. Nyní je už vše v pořádku, zranění byli ošetřeni a jsou v nemocnici. 

Zdravotnické operační středisko ZZS Olomouckého kraje převzalo v pondělí 19. června v 9:13 tísňovou výzvu pro vážnou dopravní nehodu autobusu na rychlostní komunikaci D35 nedaleko obce Unčovice se zraněním většího počtu osob. K místu události ihned vyrazily posádky rychlé zdravotnické pomoci z výjezdových základen Olomouc, Litovel, Mohelnice a vzlétl také vrtulník s posádkou letecké záchranné služby. Na místě působili samozřejmě také hasiči a policie. Hasiči museli mimo jiné zabezpečit nakloněný autobus, aby se nepřevrátil, a také pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení vytahovali z útrob poničeného vozu cestující. V havarovaném autobuse cestovalo celkem 48 cestujících a 2 řidiči.

Autobus zůstal částečně sjetý do příkopu, větší část byla demolována od přechozího nárazu do několika stromů. Posádky zdravotníků na místě celkově poskytnuly dvaceti čtyřem zraněným osobám komplexní přednemocniční neodkladnou péči. Po celkové prohlídce a ošetření sanitní vozidla za výpomoci dalších posádek (DRNR) přepravily do tří zdravotnických zařízení ( OUP FNOL, Vojenská nemocnice Olomouc a nemocnice Šternberk) všechny zmiňované zraněné osoby. Ve čtyřech případech se jedná o zranění středně těžká v podobě zlomenin, poranění hrudníku a obličejové části. Ostatní zranění osob lze považovat za lehká, ve většině případů se jedná o různé odřeniny či zhmožděniny.  

"Na urgentním příjmu Fakultní nemocnice Olomouc jsme dnes přijali 12 zraněných osob z dopolední nehody autobusu na silnici D35 mezi Litovlí a Unčovicemi. Tři ženy a jeden muž byli přijati se středně těžkými poraněními, šlo o zlomeniny nohou i rukou, poranění obličejové části hlavy, otřes mozku, poranění krční páteře a zranění v oblasti pánve. Dalších osm lidí bylo ošetřeno s lehčími zraněními - zhmožděninami, tržnými ranami a otřesem mozku," upřesnil informace o zraněných tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant. "Čtyři nejvážněji zranění pacienti budou hospitalizováni, ostatní lehce zranění budou propuštěni do domácí péče. Třináctá pacientka s vážnějším poraněním v oblasti oka je k nám překládána k další specializované péči po prvotním ošetření ve Vojenské nemocnici Olomouc."

Dálnice byla v místě nehody neprůjezdná a po dobu vyšetřování byla uzavřena (otevřena byla znovu ve 13 hodin). "Co bylo přesnou příčinou nehody, za jakých okolností k ní došlo, stejně jako to, co nehodě předcházelo a výše vzniklé škody je v šetření policistů," doplnila mluvčí Policie ČR Irena Urbánková s tím, že alkohol byl u řidiče autobusu vyloučen. 

Foto: ZZS Olomouckého kraje a Policie ČR

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)