Dramatická noc pro silných bouřkách, hasiči museli vyjet k více než stovce případů

Úterý, 11.7.2017

Více než stovku krizových udáslostí řešili profesionální i dobrovolní hasiči v pondělí 10. července mezi půl sedmou večer a půlnocí. Jednalo se o důsledek bouřek a silného větru, který je doprovázel. Nejhůře postižen byl Prostějov a okolí. 

Od jedenácté hodiny večer do dnešního rána se situace na Prostějovsku postupně stabilizovala. Voda ze sklepů začala opadat nebo ji hasiči odčerpali. Do půlnoci se podařilo vyřešit veškeré události, které nám byly v průběhu podvečera oznámeny na operační středisko HZS Olomouckého kraje.

Nejhůře postižené bylo Prostějovsko. Například v Mostkovicích, kde kroupy rozbily střechu rodinného domu, hasiči pomocí výškové techniky na dvou místech provizorně položili záplaty o rozměrech asi 2 x 1 m. Jednotky na řadě míst odčerpávaly vodu ze zatopených sklepů. V autokempu v Mostkovicích spadl strom mezi stany, naštěstí nikoho nezranil. Další strom v kempu hrozil pádem, proto ho hasiči pokáceli. Ve Smržicích a Krasicích hasiči stavěli z pytlů provizorní hráze. Ve Smržicích nakonec hasiči i po zásahu nechali preventivně asi 100 pytlů s pískem proto, kdyby voda stoupala. Pytle by se použily jako hráze u rodinných domů. Voda však postupně odtékala přirozenou cestou, kanály a příkopy u silnice. Na místě přesto zůstaly ještě 4 jednotky hasičů, které podle potřeby občanů prováděly čerpání sklepů a kotelen. Také v okolí Krasického rybníka se situace stabilizovala, voda začala odtékat korytem potoka a rybniční výpustí.

Na Olomoucku hasiči odstraňovali spadlé stromy a větve v Příkazích a v Doloplazech ve směru na Kocourovec. Nemuseli zde ale řešit žádné čerpání vody.

Za pět hodin (od 18:30 do 23:30 hodin) řešili hasiči 117 událostí, v terénu byly nasazeny 2 profesionální jednotky a 18 jednotek sborů dobrovolných hasičů z Prostějovska a Olomoucka. Tento počet událostí řeší hasiči v Olomouckém kraji běžně za týden.

"Také dnes ráno jsou hasiči připraveni pomoci občanům, kteří to budou potřebovat. Ráno zmonitorujeme situaci a zmapujeme místa, kde bude potřeba ještě nasadit jednotky hasičů. Situaci stále sledujeme...," uzavřela mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Foto: HZS

 

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)