Izraelce zajímal osud olomouckých Židů i důvod přesunu hlavního města do Brna

Středa, 9.8.2017

Dvě desítky studentů z izraelské Open University v Jeruzalémě navštívily tento týden olomouckou radnici. Kromě prohlídky budovy, kaple a věže je čekala i diskuse s politiky. Vedení radnice zastupovali náměstci primátora Pavel Urbášek a Aleš Jakubec.

Poté, co náměstek Urbášek vyložil hostům historii Olomouce, zasypali studenti mezinárodních vztahů, politologie a historie představitele samosprávy bezpočtem otázek. Týkaly se jak života dnešní Olomouce, tak i historie, a to včetně jejích vazeb na dějiny židovského národa. 

Dotazy studentů odbíhaly od zavedení školného k politickému systému, od investičních pobídek pro zahraniční firmy až k nočnímu klidu. Zajímali se ale také o židovskou historii Olomouce, a to o dávné doby středověkého osdílení i o mnohem mladší historii, tedy o kruté osudy svých souvěrců v dobách nacistického holokaustu. Dozvěděli se, že v Olomouci před válkou žily přibližně tři tisíce lidí židovského vyznání, zatímco po skončení okupace se jich domů vrátila jen hrstka. Jeden z dotazů prokázal překvapivě dobrou orientaci v historii Moravy - student se zajímal o to, proč vlastně bylo hlavní město Moravy přemístěno do Brna. Hosté se ptali také na to, co dělá radnice pro podporu turistického ruchu.

Týdenní pobyt organizovaný izraelskou společností SparkPro umožnil účast v delegaci i českému rodákovi Reuvenu Lernerovi. „Olomouc je nádherná, jsem rád, že jsem tady,“ přiznal osmdesátiletý muž. Pro všechny ostatní je návštěva Olomouce a České republiky studijním pobytem na úrovni semináře. Hostitelem jim je Katedra judaistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)

Komentáře

nabízejí půjčky mezi jednotlivci Obracím se na všechny ty, kteří je potřebují Půjčování peněz od 5000? 50 milionů eur pro lidi, kteří jsou schopni splácet is úroky ve výši 3% ročně a dobu v rozmezí od jednoho do 30 let, v závislosti na zvyšující se poptávku. Pokud opravdu potřebujete, prosím, pošlete mi e-mail pro více informací kontaktujte mě na můj mail: buzscreditcontact@gmail.com