Stromy, lavičky, chodci, auta... Náměstí Republiky už zná návrhy na změny

Čtvrtek, 5.10.2017

Jak bude vypadat v příštích letech náměstí Republiky, Biskupské náměstí a přilehlé ulice? Budou tam hlavně auta, nebo převážně stromy, budou mít přednost chodci, přibudou lavičky? O budoucnosti tohoto významného prostoru v centru Olomouce opět diskutovali ve středu v podvečer autoři studie i zástupci radnice se zájemci z řad veřejnosti. Tentokrát byla debata ve Vlastivědném muzeu součástí festivalu Den architektury.

Hostům diskuzního setkání byly představeny jednotlivé pracovní varianty řešení studie náměstí Republiky a navazujícího území, které připravil autorský tým pod vedením architekta Davida Mareše. Účastníci akce mohli na vizualizacích vidět náměstí Republiky s omezeným počtem aut či téměř zcela bez vozidel, se stromy či bez stromů, dvě různé podoby Biskupského náměstí a další varianty budoucí podoby lokality. „Opět se ukázalo, že zapojení veřejnosti do procesu pořízení studie byl dobrý tah. Přítomní o návrzích opravdu diskutovali a přidávali různé vlastní podněty, což ostatně může až do konce října udělat kdokoliv, kdo navštíví webové stránky a své podněty zašle na příslušnou mailovou adresu,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Do konce října je možné se s navrženými variantami seznámit na těchto speciálních webových stránkách a případně reagovat doplněním postřehů, doporučení a podnětů k jednotlivým variantám na adresu petra.ruzickova@olomouc.eu. Poté zpracovatel varianty dopracuje a předá k výběru nejvhodnějšího řešení Radě města Olomouce.

Během debaty se lidé zajímali také o velmi detailní údaje, jako třeba typ a materiál dlažby, druh veřejného osvětlení či podoba laviček. „Do takových detailů bude studie dotvořena teprve v další fázi, a to ve vybrané variantě,“ upřesnil náměstek Jakubec. Výběrem variantního řešení se budou radní zabývat pravděpodobně začátkem příštího roku.

Vizualizace: mmol / třiarchitekti

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)