Hejtman a krajský lídr do sněmovních voleb za ANO Ladislav Okleštěk: Lidi mají po krk politikaření a byrokracie

Pátek, 6.10.2017

INZERCE

Jak zvládá souběh funkcí poslance a hejtmana? A jak vlastně prožil první měsíce v „hejtmanském křesle“? Změnil za tu dobu názor na svůj rodný kraj? Jaké jsou silné stránky našeho regionu a na čem bude třeba ještě zapracovat? Nejen o tom jsme si povídali s Ladislavem Oklešťkem, hejtmanem Olomouckého kraje a poslancem za hnutí ANO, který bude svůj mandát v letošních volbách obhajovat jako jednička krajské kandidátky.

Mnozí nevěřili, že jako poslanec budete stíhat i hejtmanské povinnosti. Jak ten první půlrok souběhu obou funkcí hodnotíte?

Pracuji od pondělí do neděle a spím pět šest hodin. Hlavní ale je, že mám kvalitní tým spolupracovníků v Praze a nový stejně dobrý jsem si vytvořil v Olomouci. Když zasedá sněmovna, jsem v Praze, ale nejvíc času trávím na kraji. Věnoval jsem teď hodně sil tomu, abychom z Krajského úřadu vytvořili perfektně fungující organizaci, která tady bude pro lidi. Navíc jsem za těch pár měsíců navštívil více míst v Olomouckém kraji než za celý svůj předhejtmanský život. Nemám rád rozhodování od stolu, naopak je pro mě důležité mluvit s lidmi a osobně se přesvědčit, jak fungují krajské školy, domovy pro seniory a další organizace, jak se u nás podniká firmám a živnostníkům a taky to, jak to v autě na které cestě kodrcá.

Když jste nakousl ty silnice: jak se vám po nich jezdí?

Myslíte, kde jsem si naposledy zničil auto? Udělali jsme si analýzu a asi třetina krajských silnic je opravdu v havarijním stavu. Pak je hodně silnic, kde se dlouhodobě opravovaly jen výtluky a nikdo neřešil jejich celkový technický stav. Opravy komunikací jsou proto prioritou. Chcete důkaz? Letos investuje hejtmanství pod mým vedením do oprav silnic celou jednu miliardu korun, to je nebývalé číslo. Navíc pokud hnutí ANO uspěje v parlamentních volbách, máme jasný cíl: během příštích čtyř let otevřeme 280 kilometrů nových dálnic a 220 kilometrů začneme stavět. V našem regionu musíme vybudovat obchvat Přerova a Bludova a napojení dálnice D35 na Mohelnici.
Byl jste dvacet let starostou malé vesnice, je velký rozdíl starat se o obec nebo o celé hejtmanství?

Ve Výšovicích něco jeden den schválilo zastupitelstvo a druhý den jsme na tom začali pracovat. Na kraji je všechno trochu složitější, ale na to jsem byl připravený už ze Sněmovny. Tam všechno zabere ještě více času. Naštěstí mi zůstal ze starostování ten drajv a vím, že když je něco fakt důležité, musím to osobně pohlídat a protlačit. Ve Výšovicích jsem si většinu věcí zařizoval sám, takže znám všechny ty procesy a žádný úředník mě nemůže nachytat výmluvami, že něco nejde.

Jako hejtman hodně jezdíte po Olomouckém kraji. Objevil jste nějaké skryté silné stránky našeho regionu?

Nemyslím si, že by měli politici objevovat něco skrytého. Silné stránky kraje jsou dány prostředím a znali je už naši předkové. Mám na mysli úrodnou Hanou a neuvěřitelně krásnou přírodu, zejména na Jesenicku, se kterou souvisí nejen cestovní ruch, ale třeba i lázeňství. To jsem si při cestách jen potvrdil. Máme v kraji šikovné a zapálené lidi, od zemědělců až po hoteliéry nebo provozovatele horských středisek. Fungují v náročných podmínkách, daleko od Prahy a bohatých investorů, takže jsou zvyklí spoléhat se hlavně sami na sebe. Když jim kraj nebude klást byrokratické překážky a naopak je smysluplně podpoří, pocítí to na zlepšení životní úrovně všichni obyvatelé od Prostějova a Olomouce až po lidi žijící v polském příhraničí. 

Co lidi v Olomouckém kraji podle vás nejvíce trápí?

Myslím, že mají až po krk politiky a byrokracie. Ať to beru podle sousedů, starých známých nebo lidí, které jsem potkal jako hejtman, tak všichni slušní lidé chtějí slušně žít. Politici by tady měli být jen proto, aby ten slušný život lidem zajistili, a když někdo chce svůj život zlepšit, aby k tomu nemusel shánět deset razítek. Moje krajská vize je pořád stejná: Zaměřit se na dopravu, a mám na mysli silnice i veřejnou dopravu, ať se dá slušně dojet do práce a do školy. Ty školy ať jsou kvalitní a připraví naše děti dobře do života. Zajistit špičkovou zdravotní péči a bezpečnost lidí. K tomu myslet na staré a nemocné, kteří potřebují pomoc a podporu. Když tyhle základní věci zajistíme, ostatní už půjde samo. No samo možná ne, ale mnohem jednodušeji.

Letos se znovu ucházíte o znovuzvolení do Poslanecké sněmovny. Proč by vás lidé měli volit, co jste vlastně předchozí čtyři roky v parlamentu dělal?

Víte, já věřím, že se lidé nenechají oblbnout lacinými předvolebními hesly na billboardech, ale budou volit ty, kteří něco umí, dokázali své schopnosti a jsou zvyklí pracovat. Ve sněmovně nejde o to, kolik člověk přednese ohnivých projevů. Ty sice zaznamenají televizní kamery, ale jinak nejsou k ničemu. Když si projdu v hlavě uplynulé čtyři roky, angažoval jsem se takto při přípravě bezpočtu zákonů a jejich novel, jen namátkou můžu uvést stavební zákon, zákon o veřejných zakázkách, zákon o pohřebnictví, zpřehlednění procesu EIA nebo zákon o odpadech... V naprosté většině šlo o zákony, se kterými jsem se potýkal už jako starosta nebo teď hejtman Olomouckého kraje, takže jsem dobře věděl, jak by měly vypadat, aby opravdu sloužily občanům a rozvoji našich vesnic a krajů. Vždycky jsem se snažil, aby každý nový zákon omezil byrokracii a možnost korupce. Hnutí ANO a ani já osobně se nemáme za co stydět, uplynulé čtyři roky jsme prostě makali.

Zadavatel a zpracovatel: ANO

Fotogalerie: 
Autor: 
PR