Třináct pošťáků z Olomouce zemřelo za okupace. Připomíná je pamětní deska

Pondělí, 9.10.2017

Třináct jmen, vyrytých na pamětní desku, připomíná osudy třinácti zaměstnanců české pošty, kteří byli zavražděni nebo zemřeli následkem věznění za nacistické okupace. Slavnostní znovuodhalení pamětní desky se konalo dnes u příležitosti Světového dne pošty za účasti primátora Statutárního města Olomouce Antonína Staňka, zástupců České pošty Aleše Skyvy, manažera obvodu Olomouc a Jiřího Střechy, ředitele Poštovního muzea a zástupců T. J. Sokol Olomouc-Hodolany, kteří přemístění desky iniciovali.

„Jedná se o pamětní desku, která byla vytvořena už rok po válce, v roce 1946, a původně byla instalována na pobočce pošty Olomouc 1. Nyní se dostává na významnější a frekventovanější místo,“ uvedl za Českou poštu Aleš Skyva. „Smyslem pamětních desek je připomínat to, co by nemělo být zapomenuto. Osudy třinácti zaměstnanců pošty, kteří byli zavražděni nacistickým okupačním režimem, jsou přesně tím, co by nikdy zapomenuto být nemělo,“ komentoval odhalení pamětní desky na novém čestném místě primátor Olomouce Antonín Staněk. „I to je důvod, proč jsem uvítal záměr přestěhovat tuto pamětní desku na místo, kde je snad největší frekvence lidí v celém centru Olomouce – na významný poštovní úřad na Horním náměstí.“

Odhalení pamětní desky se účastnil také ředitel Poštovního muzea Jiří Střecha. „Jsem rád, že si lidé mohou připomenout hrdinství pracovníků pošty. Mnoho z nich za druhé světové války využívalo sítě české pošty k odbojové činnosti, ačkoliv je samozřejmě nic nenutilo riskovat život a mohli v poklidu v závětří přečkat válku. Tato pamětní deska připomíná, že i v Olomouci na poště pracovali hrdinové,“ řekl při odhalení desky Jiří Střecha. 

Pamětní deska, která připomíná zaměstnance poštovního úřadu Olomouc 1 a telegrafního stavebního úřadu v Olomouci, kteří obětovali své životy během druhé světové války, byla poprvé odhalena 5. 5. 1946 na pobočce olomoucké pošty na náměstí Republiky. Nyní byla přemístěna na reprezentativnější a frekventovanější místo na poště Olomouc 8, která sídlí na Horním náměstí. Mezi třinácti statečnými pošťáky byli jak poštovní a telegrafní dělníci, tak i úředníci či ředitel pobočky.

Pamětní deska ze švédské žuly má rozměry 64 x 135 cm a byla vytvořena akademickým sochařem Havlíčkem z Olomouce. Uprostřed je umístěn sádrový reliéf ženy, která drží v ruce pochodeň vítězství a v pravé ruce přidržuje umírajícího hrdinu. Vlevo od reliéfu je nápis: Věčná vzpomínka na naše zaměstnance, kteří obětovali své životy za svobodu vlasti a národa. Vpravo od reliéfu jsou pak jména umučených a popravených zaměstnanců, jejich data narození a úmrtí. Ve spodní části desky je nápis: Zaměstnanci tg. stavebního úřadu a poštovního úřadu Olomouc 1.

Původní odhalení pamětní desky se konalo v rámci oslav 1. výročí osvobození hlavního města Olomouce. Projevy byly tehdy doprovázeny slavnostním vystoupením pěveckého sboru a ukončeny státní hymnou. Průběh slavnosti vysílal městský rozhlas.  

Seznam připomínaných zaměstnanců

 • Dokoupil Josef, poštovní pomocník, Telegrafní stavební úřad Olomouc, vězněn od 26. 1. 1942, popraven v Brně
 • Fišer Josef, asistent pomocné technické služby, Telegrafní stavební úřad Olomouc, vězněn od 28. 1. 1942, popraven v Brně
 • Kopřiva František, telegrafní dělník, Telegrafní stavební úřad Olomouc, vězněn od 9. 12. 1944, zemřel v Brně
 • Langer Jan, poštovní ředitel, pošta Olomouc 1, vězněn od 1. 6. 1940, zemřel v Olomouci
 • Látal Ferdinand, kancelářský oficiál, Telegrafní stavební úřad Olomouc, vězněn od 19. 6. 1942, zemřel v Osvětimi
 • Lukášek Bohumil, telegrafní dělník, Telegrafní stavební úřad Olomouc, vězněn od 26. 1. 1942, popraven v Brně
 • Martínek Jan, vrchní mechanik, Telegrafní stavební úřad Olomouc, vězněn od 26. 1. 1942, popraven v Brně
 • Orlita František, poštovní tajemník, Brno, vězněn od 18. 6. 1942, popraven v Brně
 • Pospíšil Josef, poštovní adjunkt, Telegrafní stavební úřad Olomouc, vězněn od 26. 1. 1942, popraven v Brně
 • Přaslička Václav, telegrafní dělník, Telegrafní stavební úřad Olomouc, padl v boji
 • Sekanina Josef, vrchní technický komisař, Telegrafní stavební úřad Olomouc, vězněn od 26. 1. 1942, popraven v Brně
 • Tichý Rudolf, telegrafní dělník, Telegrafní stavební úřad Olomouc, padl v boji
 • Vykydal František, poštovní adjunkt, pošta Olomouc 1, vězněn od 8. 7. 1942, zahynul na pochodu smrti v Köngeritz
Fotogalerie: 
Autor: 
(red)