Bude Olomouc hostit část Světových dnů mládeže? Delegace oslovila papeže

Úterý, 21.11.2017

Budou se konat Světové dny mládeže za pět let v Praze a také v Olomouci? Zamíří do Olomouce desítky tisíc mladých křesťanů z celého světa? Za přidělení pořadatelství Světových dnů mládeže pro Českou republiku lobovali u papeže Františka minulý týden zástupci Prahy a Olomouce, I. místopředsedkyně Senátu PČR senátorka Miluše Horská a náměstek ministra zahraničních věcí ČR Václav Kolaja. Prahu zastupovala mimo jiné primátorka Adriana Krnáčová, olomouckou delegaci, v níž byli členové městské rady, vedl primátor Olomouce Antonín Staněk. Přítomen byl též velvyslanec ČR u Svatého stolce Pavel Vošalík a kardinál Dominik Duka OP. Politiky doprovázel stočlenný sbor studentů z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a cimbálová kapela ze Stojanova gymnázia z Velehradu. 

Cesta byla uspořádána ke státnímu svátku 17. listopadu, který je v ČR Dnem boje za svobodu a demokracii. Členové delegace svojí přítomností připomněli význam mladých lidí v české novodobé historii při obraně demokracie a též vyjádřili podporu papeži Františkovi, kterému leží na srdci mladí lidé. Zvláště mladí účastníci setkání mu poděkovali za světové dny mládeže a připravovanou synodu o mladých lidech.

Představitelé delegace se pak odpoledne setkali se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem a jednali i s prefektem Dikasteria pro laiky, rodinu a život kardinálem Kevinem Josephem Farrellem. Oběma blízkým spolupracovníkům papeže projevili svou vděčnost v případě, že by František zvolil jako místo Světového dne mládeže v roce 2022 Českou republiku a Prahu. Zároveň byla vyslovena připravenost české strany zorganizovat tak velké a významné setkání mládeže. O tom, že by Olomouc byla schopna hostit část Světového setkání mládeže, hovořil ostatně už kardinál Dominik Duka letos v srpnu, kdy se v Olomouci konalo Celostátní setkání mládeže. Tehdy ve městě pobývalo celý týden kolem osmi tisíc mladých lidí a akce byla organizačně výborně zvládnuta. 

Světové dny mládeže se konají jednou za tři roky a je pravidlem, že se střídají evropské a mimoevropské státy. Nejbližší Světový den mládeže je plánován na leden 2019 v Panamě. Další světové dny se konají v roce 2022 a měly by se odehrát v Evropě. Poslední světové dny se odehrály v Krakově, kam se sjelo na půl milionu věřících. 

Foto: Anna Brabcová

Zdroj: https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/171115predstavitele-statu-a-samosprav...

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)