V Lošově mají úplně první celoplastové lavičky. Jsou z tříděného odpadu

Středa, 29.11.2017

První plastové lavičky typu Sára od českého výrobce z Lázní Bohdaneč nainstalovali pracovníci Technických služeb města Olomouce (TSMO) v městské části Lošov. Lavičky získalo město i proto, že patří k nejlepším v třídění odpadů - jsou totiž vyrobeny z recyklovaného plasti.

Bezúdržbové lavičky chce město v budoucnu využít v okrajových částech nebo na dětských hřištích, tedy tam, kde to není v památkové rezervaci nebo okolní mobiliář nezahrnuje klasické dřevěné lavičky.

„Vycházeli jsme z potřeb komisí městských částí, které vznášejí požadavky na doplnění mobiliáře a samy určují místo pro jejich instalaci,“ vysvětli princip rozmístění primátor Antonín Staněk. Podle něj mohlo město poprvé využít plastové lavičky díky iniciativnímu přístupu TSMO již letos.

„Pořízením plastových laviček se symbolicky uzavírá kruh systému tříděného odpadu. Právě do bohdanečské firmy dodáváme plast, který se ve městě vytřídí. Jedná se o skutečně smysluplnou recyklaci,“ uvedl ředitel TSMO Miroslav Petřík. Loni obyvatelé Olomouce vytřídili 1250 tun plastů.

Kromě prostoru v okolí lošovské hvězdárny se nové plastové lavičky objeví na dětských hřištích v ulicích Hermannova a Dlouhá a také podél břehu Moravy nedaleko kojeneckého ústavu. Jejich výhodou je nízká pořizovací cena, stejně jako to, že nejsou náročné na údržbu a není nutné je natírat. Lavička s opěradlem o hmotnosti 60 kilogramů má délku 1,5 metru. Výrobek má certifikát zdravotní nezávadnosti a materiál je odolný proti hmyzu i houbám.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)