Stará lávka nad železniční trati končí, ode dneška je definitivně uzavřená

Čtvrtek, 28.12.2017

AKTUALIZOVÁNO

Někdo tady zažil první rande, jiní se sem chodili dívat na vlaky, většina tudy jen prostě procházela. To vše ode dneška končí. Lávka pro pěší nad železniční tratí spojující olomoucké ulice Na Trati a Václavkova se totiž dnes uzavře, v příštím roce ji čeká odstranění. Důvodem k definitivnímu uzavření lávky je závěr z listopadové hlavní mostní prohlídky, která potvrdila její havarijní stav.

„Jde o plánované uzavření a následné snesení lávky pro pěší v Hejčíně, které jsme avizovali poprvé už před dvěma lety, kdy jsme pečlivě zvažovali a diskutovali možné varianty pro její zachování či odstranění,“ připomněl primátor Antonín Staněk. V roce 2015 tak radní rozhodli o nejnutnější údržbě lávky za zhruba půl milionu korun, která zajistila její bezpečný provoz a prodloužila životnost lávky o dva roky.

„Závěr z aktuálně provedené odborné prohlídky, která se uskutečnila letošního 28. listopadu, potvrdil havarijní stav lávky a nutnost uzavření pro veřejný provoz s platností do konce roku 2017,“ oznámil primátor Staněk. Lávka přes železniční trať se tak pro veřejnost definitivně uzavře letos 28. prosince, samotné snesení lávky je plánováno v průběhu roku 2018.

Variantu náhrady, která by znamenala vybudování nového úrovňového přechodu, zatím město nezvažuje. Podle sčítání, které se radnice nechala provést, po staré lávce přechází denně jen desítky lidí. „Jsme vedeni snahou minimalizovat dopad takové investice na rozpočet města. Původní odhady na zřízení bezbariérového přechodu pro pěší totiž předpokládaly částku až 15 milionů,“ vysvětlil důvody primátor. Podle majitele železniční trati by zde musela být světelná signalizace, napojená na křižovatku u stanice Olomouc - město. Pro úrovňové přecházení je toto místo z pohledu majitele trati nebezpečné, protože tady vlak při cestě do města vyjíždí ze zatáčky a strojvedoucí má tak zhoršený výhled. Pokud by zde město chtělo vybudovat úrovňový přechod, muselo řešit také majetkoprávní vztahy, protože nevlastní všechny dotčené pozemky v lokalitě.

Ve čtvrtek kolem poledne už byl vstup na lávku z obou stran uzavřen - a ne jen tak nějakou páskou, ale navařenou kovovou konstrukcí. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)