Na Silvestra mravenečník, na Nový rok binturong. V zoo se rodí zvířata prostě pořád

Neděle, 7.1.2018

Nejen první miminko roku je mediálně sledováno. Zajímavé je i dění v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Tam přicházela mláďata na svět jak na Silvestra, tak i na Nový rok.

Posledním mládětem roku 2017 je tentokrát mravenečník čtyřprstý narozený na Silvestra a prvním nebo prvními přírůstky letoška jsou potomci binturongů. Mravenečnice Tara porodila poslední den roku v odpoledních hodinách. Její v pořadí šestý potomek je v pořádku a ona se o něj jako vždy vzorně stará. Mládě je jen několik dní staré a zatím nevíme, jakého je pohlaví.

„Terezka, naše chovná samice binturongů, má v posledních letech mláďata vždy kolem přelomu roku. Letos se rozhodla pro porod hned na Nový rok,“ říká mluvčí Zoo Olomouc Karla Břečková. „V tuto chvíli neznáme ani jejich počet, protože si je matka úzkostlivě hlídá a ošetřovatelka pouze podle ozývajících se zvuků předpokládá, že by mohla být mláďata dvě.“ 

CHOV V ZOO OLOMOUC

Mravenečník čtyřprstý

• První pár mravenečníků čtyřprstých Darta a Taminu jsme zakoupili v roce 2003 jako tříměsíční mláďata od zahraniční firmy a nevíme přesně, kde se narodili. V srpnu 2006 se narodil sameček Indi, historicky první mravenečník v naší zoo. Opakované zabřeznutí se nedařilo, proto jsme na podzim 2008 vyměnili mladého Indiho za samce Yarise z Dortmundu. Za rok jsme se dočkali narození jeho mláděte samičky Tary a hned v následujícím roce na podzim 2010 porodila Tamina další mládě Tessu.

• Tara, která byla ubytovaná s Dartem, s ním ve věku necelého jednoho roku zabřezla a na jaře 2011 se stala matkou další samičky Dorotky. Zatímco Tamina další mládě neměla, Tara porodila v květnu 2012 samičku Ellie a v roce 2013 další dceru Tequillu. Poté se delší dobu odchovy nedařily, protože původní mravenečníci už zestárli. V roce 2014 jsme si v rámci chovatelské spolupráce se Zoo Opole zapůjčili samečka Hectora a v září 2015 se narodilo sedmé olomoucké mládě sameček Toby. V tu dobu jsme získali nového samce Chaca pocházejícího patrně přímo z Ameriky. Jeho první mládě porodila Tara v září 2016 a druhým je nynější potomek narozený 31. 12. 2017.

• Chov těchto chudozubých savců není tedy tak jednoduchý, jak se po určitou dobu zdálo. Momentálně – asi čtrnáct let poté, co se nám dostali do rukou první mravenečníci čtyřprstí, ač z toho nemáme radost, jsme stále jedinou zoologickou zahradou v širokém okolí, která tato zvláštní zvířata nejen chová, ale také je úspěšně rozmnožuje. Celkový počet odchovaných mláďat je momentálně osm, plus nynější devátý přírůstek.

Binturong

• První binturongy jsme do Zoo Olomouc přivezli v roce 1990 z německé zoo v Darmstadtu. V roce 1993 proběhl neúspěšný pokus o rozmnožení. Další v letech 1995 a 1996 už byly korunovány úspěchy. Samička ovšem nebyla příliš dobrá matka. V průběhu dalšího chovu došlo k několika změnám ve složení chovného páru, ale rozmnožení se již nedařilo.

• U této jihoasijské šelmy s ovíjivým ocasem je známých několik poddruhů, které se na první pohled sice příliš neliší, ale nemohou se plodně spářit. Sestavení chovu schopného páru tedy není jednoduché.

• Současný pár Gerry a Terezka se rozmnožují pravidelně a od roku 2012 odchovali již šest mláďat.

„Začátek roku tedy považujeme za chovatelsky velmi úspěšný!“ dodává mluvčí Zoo Olomouc Karla Břečková.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)