Jaguáří samice ze Zoo Olomouc má takřka lidské trable. Bude muset k zubaři

Čtvrtek, 8.2.2018

Neobvyklá návštěva - specialista na rentgenování velkých zvířat, dorazil v úterý 7. února do Zoo Olomouc. Důvodem návštěvy bylo vyšetřit zdejší jaguáří samici Inti. Jaguár je sice nejdrsnějším predátorem Ameriky, který si troufne i na krokodýla, v pohodě louská krunýře želv a jako jediný je schopen zvítězit v souboji s mravenečníkem velkým, i on ale může mít problém se zuby.

Pokud se tak stane v přirozeném prostředí, pak pokud nezvládne vyhrát nad zubními potížemi sám organismus zvířete, znamená to pro něj jistou smrt. Jaguár, který nemůže kousat, v přírodě nepřežije. Naproti tomu v zoologické zahraděk jaguárovi zavolají zubaře.

"Inti k nám přišla jako mladá v roce 2010. Byla divoká a dravá. V roce 2013 jsme u ní řešili hnisavý výtok z oka, který ukazoval na zánět zubu," popisuje začátek trablů s jaguářími zuby mluvčí Zoo Olomouc Karla Břečková. Provedený rentgen tlamy sice prokázal závažné poškození chrupu, ale stomatologický zákrok by byl velmi složitý a s nejistým výsledkem, proto se ošetřovatelé rozhodli nejdříve vyzkoušet antibiotickou léčbu. Výsledek byl pozitivní, ale pouze dočasně.  U samice, se kterou se počítalo pro chov, ošetřovatelka následně střídavě pozorovala otok tlamy i změny v chování, zvíře polehávalo a nahřívalo si jednu stranu hlavy na topné podlaze. Po podání antibiotik a případně analgetik vždy došlo ke zlepšení. V roce 2016 byly ovšem otok tlamy a zjevná nepohoda zvířete natolik výrazné, že bylo nutné povolat stomatologa. "Problém jsme projednali s kolegy ze Dvora Králové, kteří absolvovali podobnou zubní anabázi u tygřice a doporučili nám humánního stomatologa MUDr. Jiřího Hraby. Po otevření dřeňové dutiny jednoho z tesáků objevil absces vedoucí až k čelistní kosti. Po druhé intervenci byla dutina uzavřena a zvířeti se zjevně ulevilo," pokračuje Karla Břečková. Tentokrát trvalo zlepšení poměrně dlouho. Nedávno, ale začala ošetřovatelka opět avizovat otok tlamy této samice, a proto do Zoo Olomouc zavolali rentgenologa, aby pořídil snímky, na jejichž základě rozhodne stomatolog o dalším postupu.   

Budeme jaguářici držet palce. A kdo zná problémy se zuby, určitě s touto drsnou šelmou o to víc soucítí... 

CHOV V ZOO OLOMOUC

Chov jaguárů se v olomoucké zahradě započal v roce 1971, kdy byla přivezena samice Kana. K ní později přibyl samec Hilmar. Spolu pak vytvořili první chovný pár. Od roku 1993 se mohli návštěvníci těšit z přítomnosti černé formy jaguára hned u dvou samců (Digit, Jagger). Jagger byl v roce 1997 vyměněn za černou samici Kláru, která spolu s Digitem vytvořila další chovný pár. Digit v zahradě zůstal až do roku 2010, kdy byl darován do Jihoafrické republiky. Ještě před koncem téhož roku byla z maďarské Sóstó Zoo přivezena mladé skvrnitá samice Inti. Ta pak musela na partnera čekat až do roku 2013, kdy z německého Tierparku Berlin dorazil ani ne rok a půl starý černý samec Perry.  Do roku 2013 se podařilo úspěšně odchovat celkem 6 mláďat, a tak jsme se právem těšili na další přírůstky, které se ovšem doposud nedostavily.

ZAJÍMAVOSTI

- Domovinou jaguára je americký kontinent, rád se zdržuje v hustých lesích poblíž velkých řek a žije samotářsky. Každý jedinec si udržuje své teritorium, které musí být rozsáhlé, aby jej uživilo, může mít rozlohu přes 50 km.

· Má robustnější postavu, kratší nohy i ocas než levhart, i větší rozety s tečkami uvnitř. Občas se vyskytují černě zbarvení jedinci. Této barevné odchylce se říká melanismus. U jaguárů je poměrně vzácná, ale díky oblíbenosti u návštěvníků jsou v zoologických zahradách k vidění poměrně často.

· Jaguár považuje za kořist téměř všechno, co se odváží do jeho říše. Je jedno, zda to žije na zemi, na stromě nebo ve vodě. Mimořádně silný skus, dobré plavecké schopnosti mu při lovu napomáhají. Oblíbenou kořistí se stávají kapybary, za vděk vezme i krunýřem obdařeným plazem.

Foto: Zoo Olomouc

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)