Placení parkovného bude pohodlnější. Pro krátkodobé parkování navíc i levnější

Sobota, 10.2.2018

Další rozšíření možností při placení parkovného v centru Olomouce a zvýhodnění těch, kdo parkují kratší dobu, to jsou novinky, které schválili olomoučtí radní. Doposud mohli řidiči platit buď mincemi v automatu či pomocí SMS zprávy, nyní přibude webová aplikace. Pokud navíc řidič nepotřebuje parkovat na místě celé dvě hodiny, ale například jen hodinu a půl, zaplatí za parkování méně. Novinky by měly začít platit ještě letos na jaře. 

Odbor koncepce a rozvoje Magistrátu města Olomouce oslovil celkem tři společnosti, které se zabývají vývojem softwaru a aplikací pro platby poplatků za parkování. Z předložených nabídek byla při včerejším jednání rady vyhodnocena jako nejlepší varianta od firmy MPLA. „Tato firma nabízí aplikaci webovou, není tedy nutná instalace ani aktualizace aplikace v mobilním telefonu, takže ji může požít každé zařízení, které má webové připojení,“ vysvětlil náměstek primátora Aleš Jakubec. „Jako jediná firma má zabezpečení platby bez 3D secure, takže nevyžaduje po uživatelích používat 3D secure kód.“ Aplikace je propojena s portálem mapy.cz, provozovatel po prvotní jednoduché registraci garantuje, že na zaplacení parkovného stačí tři kliknutí.

Zároveň radní schválili i úpravu sazby, umožňující platbu od 2. hodiny parkování po kratších časových úsecích než je jedna hodina. „V praxi to znamená, že když vám stačí zaparkovat například na hodinu a dvacet minut, nezaplatíte už dvakrát hodinu, tedy šedesát korun, ale jen čtyřicet korun,“ uvedl Aleš Jakubec. Toto zvýhodnění řidičů, kteří parkují kratší dobu, se bude týkat plateb přes aplikaci a v budoucnu i v parkovacích automatech. V případě SMS platby zůstane pevná sazba parkovného 30 Kč za hodinu.

Radní se zabývali i návrhem na změnu doby platnosti zpoplatnění zóny placeného stání, po diskuzi ale ponechali původně platnou dobu od 9 do 18 hodin.

Foto: MMOL/ Pavel Snášel

Autor: 
(red)