Ondráčku, odstup! Tisícovka Olomoučanů večer protestovala proti vývoji v zemi

Pondělí, 5.3.2018

Zhruba tisícovka demonstrantů vytvořila v pondělí večer na promrzlém Horním náměstí v Olomouci živou atmosféru. Vystoupila řada mluvčích, skandovalo se, bouřilo, zvonilo a tleskalo. Nad hlavami lidí vlály české vlajky a také dost transparentů.

Standardrní hesla jako Ondráčka nechceme, Ondráčku odstup! případně Babiši odstup! či o něco vtipnější varianty Babiši, nevrť českým národem, My ti to nežerem, Nechte mě bít! a podobné nad hlavami demonstrantů ukazovaly, kvůli čemu a komu se tato demonstrace sešla. Lidé protestovali proti zvolení komunistického poslance a někdejšího člena Pohotovostního pluku SNB Zdeňka Ondráčka do čela parlamentní komise pro kontrolu činnosti GIBS, ve druhém plánu se demonstrace obracela také vůči premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Nejhlasitěji ostatně na Horním náměstí znělo skandování "Babiše do koše". Transparent Novináři, pište dál, a hořící svíčky u improvizovaného pomníčku slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně pak poukazovaly na to, že si část demonstrujících pro tento večer spojila více aktuálních témat. 

Setkání u Sloupu Nejsvětější Trojice pořádalo celkem dvanáct politických stran či hnutí a sdružení. Na mítinku vystoupil například první polistopadový rektor Univerzity Palackého a pozdější senátor Josef Jařab, nynější senátor a olomoucký neonatolog Lumír Kantor, senátorka Jitka Seitlová, náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec, nedávný ministr zemědělství Marián Jurečka a řada dalších. V projevech se opakovalo znechucení nad tím, jak se v současnosti stále častěji relativizují viny bývalého komunistického režimu a jak se protagonisté normalizační moci dostávají do významných pozic. Současně mluvčí varovali před tím, že značnou část národa nechávají tyto očividné trendy klidnou.

Účastníci demonstrace měli možnost podepisovat petici za odstoupení Zdeňka Ondráčka z pozice předsedy komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, na náměstí probíhala i propagace další podpisové akce za odstoupení premiéra. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)