Přijďte se podívat, jak jeřáb vyzdvihne opravenou věž na střechu radnice!

Úterý, 17.4.2018

Chcete vidět, jak jeřáb vyzdvihuje věž na střechu radnice? V úterý dopoledne máte šanci. Na Horní náměstí přijede ráno jeřáb, aby se zhruba od devíti hodin pustil do náročného vyzvedávání renovované věžičky nad orloj. 

Na opravě třinácti různě velkých věžiček pracují už několik měsíců klempíři a daší řemesníci. Jednu z nich, tu která zdobí radniční střechu přímo nad orlojem a je vysoká asi deset metrů, opravovali tesaři a po nich klempíři přímo na dlažbě Horního náměstí. Na jejím úplném vrcholku je pozlacený amorek a pod ním stejně upravená makovice, ve které na podzim našli řemeslníci kovové pouzdro s ukrytými historickými dokumenty. Právě do ní vložili představitelé města minulý týden tři kovové tubusy nejen s původními archivními dokumenty, ale i s odkazem příštím generacím (více o těchto skrytých vzkazech zde https://bit.ly/2HzcgTH). 

Jeřáb bude věžičku vyzdvihovat na střechu ve dvou fázích. Nejprve vyzdvihne dolní část, ktrerou musí řemeslníci nejdřív dokonale usadit a upevnit na střechu. Pak teprve přijde na řadu horní část s ozdobnou bání a ukrytými tubusy. Tento proces prý bude trvat asi celé dopoledne. 

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)