Olomoucké kašny opět ožívají, po dlouhé zimě se do očištěných van vrátila voda

Čtvrtek, 19.4.2018

Oblíbená Ariónova kašna a loni instalovaná dvě pítka renomovaného sochaře Ivana Theimera jsou po zimní odstávce opět v provozu. Olomoučanům i návštěvníkům města se v plné kráse prezentují těsně před začátkem letošní turistické sezóny.

Ariónovu kašnu a nové pítko na Horním náměstí v Olomouci zprovoznili pracovníci Technických služeb města Olomouce ve čtvrtek 19. dubna v poledne. Druhé pítko na Dolním náměstí začalo fungovat o pár desítek minut později. „Ariónova kašna se samostatně stojící želvou a s loni realizovaným pítkem jedinečným způsobem nejen obohatila, ale také svým způsobem proměnila olomoucké Horní náměstí v mimořádně atraktivní scenérii. Považuji za čest, že se o tato díla mezinárodně uznávaného sochaře a olomouckého rodáka Ivana Theimera můžeme starat. Jsem také rád, že díky příznivým klimatickým podmínkám se napuštění kašny i zprovoznění pítek uskuteční již před víkendovým Tvarůžkovým festivalem a jarní etapou květinové výstavy Flora Olomouc,“ uvedl ředitel olomouckých technických služeb Miroslav Petřík.

Samotné naplnění slavné Ariónovy kašny, která pojme celkem 30 tisíc litrů vody, proběhlo za pomoci kropicích vozů. Před vlastním napuštěním prošla fontána celkovou kontrolou technologie a nezbytným vyčištěním. K zajištění stability vody v kašně přispívá dávkování přípravků, které zabraňují tvorbě řas. U pítek na Horním a Dolním náměstí byla po zimní odstávce provedena pracovníky technických služeb opakovaná dezinfekce přívodního potrubí a jeho proplach vodou z veřejného vodovodu. Odebrané vzorky vody jsou podrobovány příslušnému rozboru.

Technické služby města Olomouce letos nově přebírají do údržby i fontánu u Kaple sv. Jana Sarkandra. „Zařízení této fontány bylo již odborným pracovníkům technických služeb předáno, byly provedeny revize elektrického zařízení a zaškolena obsluha ze strany dodavatele díla. Spuštění této fontány se uskuteční ve středu 25 dubna v 10 hodin,“ objasnil ředitel technických služeb Miroslav Petřík.

Na letní sezónu se připravuje i další chlouba Olomouce, šest barokních kašen, do nichž se voda vrátí po pravidelné zimní přestávce 1. května. „Zahájení provozu barokních skvostů musí předcházet důsledná kontrola celkového stavu památek, nezbytné čištění i prověření technického zařízení na cirkulaci vody,“ objasnil náměstek primátora Filip Žáček. „Péče o kašny, které v Olomouci ožívají vždy až v první květnové dny, přijde město ročně na téměř čtvrt milionu korun,“ doplnil.

Šest mistrně zpracovaných barokních kašen s mytologickými motivy zdobí centrum Olomouce od přelomu 17. a 18. století. Ariónova kašna, která ztvárňuje původně zamýšlený motiv nerealizované 7. barokní kašny, zdobí centrum od roku 2002.

Foto a archivní video: REJ.cz

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)