Strop jim spadl málem na hlavu, naštěstí se v domě nikomu nic nestalo

Pondělí, 14.5.2018

Bydlení v historické budově má i svá rizika. Své o tom teď vědí obyvatelé domu v Univerzitní ulici, přímo naproti baroknímu konviktu. V sobotu odpoledne se tam totiž pod tíhou vody propadl strop. Při dramatické události naštěstí nebyl nikdo zraněn, všichni obyvatelé domu si ale museli zajistit náhradní bydlení.

Do řešení problému se po šestnácté hodině zapojili profesionální hasiči z Olomouce. Na místě zjistili, že ve 4. nadzemním podlaží historického domu se částečně propadly dřevěné stropy v jedné místnosti rekonstruovaného bytu. Na ploché střeše domu se vytvořila vodní laguna, jejíž váhu starý stop neudržel. "Velitel zásahu si proto na místo vyžádal speciální techniku, která se používá při závalech. Hasiči nejprve odčerpali lagunu ze střechy a následně celý propadený strop postupně rozebírali a materiál vynášeli na volné prostranství před dům," uvedla mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. S likvidačními pracemi pomáhali také dobrovolní hasiči města Olomouce. 

Na místo se dostavil řidicí důstojník a po dohodě s velitelem zásahu byl povolán také statik. Ten po kontrole objektu hasičům doporučil, aby střechu podepřeli a zpevnili nejen propadený strop v bytě těsně pod střechou, ale také strop v bytě o patro níž. Hasiči proto v dolním bytě postavili konstrukci, která strop zpevnila. Obyvatelé tohoto bytu museli vyhledat náhradní ubytování, protože celý dům je neobyvatelný. Hasiči na místě pracovali až do čtvrt na deset večer. 

Foto: HZS Olomouckého kraje

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)