Ministr vnitra v Olomouci slíbil, že se venkovské pošty rušit nebudou

Čtvrtek, 2.8.2018

Olomoucká radnice byla ve středu 1. srpna odpoledne místem setkání ministra vnitra Jana Hamáčka s představiteli samosprávy Olomouce a dalších obcí z Olomoucka. Na půdě radnice jej přivítal primátor Olomouce Antonín Staněk. Ministr vnitra ve stejný den navštívil i Krajské ředitelství Policie ČR Olomouckého kraje. 

Ministr Jan Hamáček starostům nejprve stručně představil situaci ve svém resortu, mimo jiné například v oblasti Policie ČR, České pošty či hasičských sborů, a nastínil záměry na změny ve veřejné správě. Starostové s ním pak diskutovali o věcech, které jim nejvíce ztěžují všední život a komplikují chod obcí.

Pokud jde o policii, ministr vnitra konstatoval, že v Olomouckém kraji je personální stav této složky téměř na sto procentech. „O dílčích problémech či nějakých kritických lokalitách, kde by bylo potřeba posílit, jsem připraven diskutovat,“ dodal ministr Hamáček. Pro starosty byla důležitá ujištění, že se nebude pokračovat v rušení matrik ani poboček České pošty. „Ty úspory, které by pošta získala uzavíráním malých venkovských poboček, jsou bezvýznamné ve srovnání s tím, jak důležitým faktorem jsou tyto pobočky pro dotyčné venkovské obce,“ řekl Jan Hamáček s tím, že pošta musí hledat úspory jinde než v uzavírání venkovských pracovišť.

Starostové se pozastavovali nad tím, jak velkou zátěž pro obce znamená výkon přenesené státní správy, jak náročné je reagovat na všechny, často zcela zbytečné požadavky, které se z ministerstev do samospráv valí, a kritizovali také nepříjemnosti, spojené s platností GDPR, tedy pravidel o ochraně osobních dat. Na setkání zazněl i názor, že přenášení dalších úkolů státu na bedra obecních samospráv může negativně ovlivnit fungování obecní samosprávy.

S policisty pak Hamáček diskutoval o bezpečnostní situaci v kraji a aktuálních trendech rozvoje policie. V Olomouckém kraji je 6. nejvyšší kriminalita v zemi, míra objasněnosti je relativně vysoká. Podle ministra Hamáčka jsou početní stavy policie v Olomouckém kraji téměř na sto procentech. Jan Hamáček navštívil také hasiče, kde kromě jiného konstatoval dobrou spolupráci profesionálních hasičů s městem a krajem. "Na velké části moderní hasičské techniky jsem tady viděl nápisy, které potvrzují, že na jejich nákupm přispěl kraj nebo město Olomouc. Tahle spolupráce je skvělá a vzorová," ocenil ministr vnitra. 

Foto: MMOL a Policie ČR

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)