Ujednáno, domluveno. Olomouc má připravenou koalici na další čtyři roky!

Středa, 10.10.2018

Po čtyřech dnech jednání je jasno. Ve středu večer byla uzavřena dohoda mezi čtyřmi politickými stranami a hnutími o koalici, která povede v dalším období olomouckou radnici. Vytvoří ji hnutí ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí SpOLečně. Primátorem Olomouce se stane Miroslav Žbánek z ANO. Nikdo ze čtyř partnerů v koalici nebude mít v radě města nadpoloviční většinu. 

Podle dnešní večerní dohody bude v jedenáctičlenné radě zasedat pět zástupců hnutí ANO, tři radní získá ODS, dva budou mít lidovci a jednoho hnutí SpOLečně. V porovnání s dosluhující koalicí, v níž byla ještě ČSSD a TOP 09, si ODS polepší o jedno křeslo v radě, lidovci zůstávají na stejném počtu jako doposud. Počet náměstků či rozdělení jednotlivých rezortů je ještě věcí dalších vyjednávání. 

Vítězné hnutí ANO, které má v zastupitelstvu 14 mandátů, od počátku vyjednávalo se všemi stranami a hnutími s výjimkou SPD a KSČM. Postupně se okruh potenciálních partnerů zužoval. Nejprve byla zamítnuta varianta koaliční spolupráce s ČSSD. Po úterním zveřejnění informace, že druhý a třetí v pořadí, hnutí ProOlomouc a Piráti plus STAN, vedou paralelní jednání o koalici bez vítězného ANO, oznámil Miroslav Žbánek, že chce nadále jednat jen s ODS, lidovci a hnutím SpOLečně. Dnes večer se tedy tato čtyři uskupení, které v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu disponují pohodlnou většinou 26 hlasů, definitivně dohodla na povolební spolupráci. 

Ilustrační foto: Jan Andreáš

Autor: 
(red)