Výstava na náměstí: válečný hlad a útrapy, radost i posměšky nad padlým Rakouskem

Středa, 17.10.2018

Dobu vzniku samostatného Československa v roce 1918 ilustruje venkovní expozice na Horním náměstí. Dvacet panelů dobových fotografií, plakátů, map a dalších dokumentů tam zůstane do 28. října, tedy do dne, kdy byla republika vyhlášena.

Dějinný kontext je na výstavě zachycen od posledních doteků monarchie. „Expozice, kterou připravilo statutární město Olomouc, je autenticky situována do míst, kde probíhala shromáždění lidu při vyhlášení samostatné republiky. Lidé procházející po Horním náměstí tak budou formou vizuálního zážitku spojeni s historickými momenty,“ uvedl při otevření náměstek primátora Pavel Urbášek.

Velkoformátové fotografie doplňují i menší snímky z dobového tisku a krátké popisky a hesla vztahující se k danému období. Divák uvidí poslední císařskou návštěvu v Olomouci, recepty na alternativní jídlo v době válečného nedostatku potravin, stránky z dobových novin, informující o vzniku republiky, karikatury císaře i satirické a posměšné letáky, snímky návštěvy TGM v Olomouci a mnoho dalšího. Podle autorů výstavy Hany Jakůbkové a Karla Podolského má expozice ambici představit současné veřejnosti jednoduchým a vizuálně zajímavým způsobem období od poslední návštěvy císaře Karla I. v Olomouci po vlastní shromáždění a události října a listopadu roku 1918, až k návštěvě T. G. Masaryka v roce 1921. Jeden z panelů je pak věnován Olomouci na dobových pohlednicích.

„Autoři poukázali také na významnou roli československých legionářů, sokolů a dalších spolků po převzetí správy Velké Olomouce Čechy a prvním českým starostou Richardem Fischerem,“ dodal náměstek Urbášek.

Podklady k expozici poskytl Státní okresní archiv v Olomouci, Vlastivědné muzeum a Vědecká knihovna. Graficky výstavu připravil Martin Šilar ze Studia Trinity.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)