Zarůstá radnice? Floristky zaplnily podloubí radnice výřezem české krajiny

Pátek, 19.10.2018

Výřez z české krajiny zaplnil podloubí olomoucké radnice. Tři květinové poutače zhotovilo Výstaviště Flora podle návrhu zahradní architektky Marie Doleželové a floristky Ireny Smutné. Důvodem jsou oslavy sta let založení republiky.

Rámy, v nichž je vše nainstalováno, proplétají pomyslné pavučiny babího léta z lýka v barvách trikolóry. „Použily jsme přírodní materiály z Hané a z Vysočiny, tedy dub, černý bez a trnku, ale také traviny, trvalky a rostliny, které se objevují na mezích v zemědělské krajině, jako jsou třezalka a pelyněk,“ popsala Marie Doleželová.

Obě tvůrkyně použily pro poutače záměrně tlumené podzimní tóny. Doplňují je chryzantémy, tedy zahradnické květiny typické pro současné období, ale i jablka od českých pěstitelů, připomínající sběr úrody. Jedinečná dekorace bude zdobit náměstí do konce října.

Samotné oslavy sta let založení Československé republiky mají v Olomouci bohatý program, který je k dispozici na webu: https://100.olomouc.eu/.

Prodej vstupenek v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice již začal. Zahrnuje Zbojnickou baladu nebo Staré pověsti české ve Vlastivědném muzeu či Moravskou veselku a vystoupení Josefa Zímy a Pavlíny Filipovské v Redutě.

Foto: MMOL/ Pavel Konečný

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)