Vichr v noci i ráno trhal střechy a lámal stromy, zpozdil i vlakové spoje

Úterý, 30.10.2018

AKTUALIZOVÁNO Od včerejšího večera vyjíždí hasiči k desítkám případů, kdy silný vichr způsobil různě závažné problémy. V drtivé většině se jedná o spadné stromy na komunikacích. Nárůst výjezdů ve všech pěti okresech Olomouckého kraje evidují hasiči od čtvrté hodiny ranní. Nejvíce co do počtu řešených výjezdů se jedná o okresy Olomouc, Šumperk a Prostějov. V součtu událostí k času 7:00 se jedná o téměř 40 výjezdových aktivit. 

Hasiči nejčastěji likvidují pomocí motorových pil popadané stromy na komunikacích, zde počtem výjezdů převazuje hlavně okres Olomouc. Několik událostí spojených s popadanými stromy řešili hasiči také na Šumpersku a Jesenicku.

Komplikace se nevyhnuly ani železnici. Spadlý strom do kolejiště zavinil omezení provozu u Starého Města na Šumpersku. Spadlé dráty elektrického vedení a součinnost s hotovostní službou energetiků řešili hasiči na Přerovsku ve Staré Vsi, jednalo se o utržené dráty u rodinného domku. Obdobný případ s hrozícím nebezpečím porušení elektrického vedení řešili hasiči v Lošticích, jednalo se o zavěšený strom v drátech vysokého napětí.

Hasiči přímo v Olomouci řešili na třech místech uvolněné střešní krytiny, v brzkých ranních hodinách zasahovali v ulici Jílová, zde zajistili několik plechů. V místě došlo také k rozfoukání tepelné izolace. Opět střešní plechové tabule zajišťovala profesionální jednotka v ulici Lafayettova v bývalém měšťanském pivovaru. Kvůli záchranným pracím na střeše musela být dopoledne část ulice uzavřena. Poslední z trojice výjezdů se týkala uvolněného plechu v ulici Hlušovická v Olomouci Černovíře. V jednom případě došlo také k uvolněným plechům v Žerůvkách (Bystročice) na Olomoucku. Zde hasiči zajistili část krytiny na čerpací stanici. Uvolněné padající tašky z domu zajišťují aktuálně hasiči v Uničově na ulici Hrdinů. Vichr posléze poškodil i střechu olomoucké sokolovny v ulici 17. listopadu. 

V ostatních případech se jedná o likvidaci spadených stromů, bez zranění či poškození majetku. Tyto události jde souhrnně popsat jako odklizení pomocí motorových pil a rychlé uvedení zpět do běžného režimu v průjezdnosti či průchodnosti komunikací a chodníků.

Situace se ani dopoledne příliš neuklidnila, v permanenci bylo i operační střediska HZS ve spolupráci s ostatními kraji. Tísňovou linku zaměstnávají od večerních hodin desítky hovoru v krátkých intervalech v rámci situace v celé ČR. 

Velké zpoždění v řádu hodin mají v současnosti některé vlakové spoje na Prahu. V Olomouci dokonce musel přestat jezdit včera zprovozněný první městský elektrobus, protože mu vítr poškodil střechu. 

Přehled výjezdů po okresech do 13:00 

Olomouc 49

Prostějov 19

Přerov 14

Šumperk 27

Jeseník 24

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)