Chodníky kloužou, stěžovali si lidé. Na většině míst se ale nesmí solit

Pátek, 1.2.2019

Stížností na nedostatečně očištěné chodníky bylo od pondělí, kdy Olomouc zasypal sníh, víc než dost. Ve městě přitom byla ve dvanáctihodinových směnách nasazena veškerá mechanizace Technických služeb města Olomouce. Kromě dvanácti sypačů, které využívají technické služby, byla v terénu i technika od externích dodavatelů. Dalších šest strojů tak jezdilo na Svatém Kopečku, v Lošově, Radíkově a Droždíně. S následky sněžení se od pondělí potýkalo v terénu na 60 pracovníků technických služeb. Úklid sněhu pokračuje i v pátek a v terénu je sedm sypačů. V sobotu přijde podle meteorologů velká obleva.

„Úklid chodníků jsme zahájili okamžitě a to nejprve zametáním, následně plužením a drcením. V místech, kde došlo během spadu nebo po spadu sněhu k zašlapání drti nebo se vlivem tání drť propadla, se zásahy opakují. V současné době jsou nasazeny na ošetření chodníků všechny určené mechanismy, to je sedm malých sypačů,“ uvádí vedoucí zimní údržby TSMO Antonín Zívala.

Technické služby města Olomouce mají na starost 324 kilometrů chodníků, uklízí je strojově a sypou je kamennou drtí. Podle městské vyhlášky z roku 2009 lze totiž sůl použít v podstatě jen na vozovky. „Jakmile lidé sníh ušlapou, ani technika si s tím už neporadí. Odstranit se to téměř nedá,“ vysvětluje vedoucí zimní údržby Antonín Zívala s tím, že v pondělí sněžilo navíc tak intenzivně, že nebylo na mnoha místech téměř poznat, že už tam technika projela. „Sníh padal tak silně, že malé sypače, které jely od tržnice na náměstí Hrdinů, se mohly hned otočit a projet celou trasu znovu,“ dodal.

Pracovníci v terénu s pomocí techniky ošetřili kromě chodníků opakovaně také 268 zastávek MHD i 52 mostů a lávek. „Práce v terénu pokračují i nadále, a to v plně obsazených dvanáctihodinových směnách,“ objasnil vedoucí zimní údržby Zívala.

Chodci se často ptají, proč se nepoužívá sůl, která by sníh a led snadno odstranila. Vyhláška je ale v tomto ohledu přísná. Sůl se nesmí sypat tam, kde chodník sousedí se zelení nebo má takový sklon, že by sůl s vodou mohla k zelené ploše stékat. Dalším důvodem, proč sůl nepoužívat, jsou inženýrské sítě pod chodníky, například elektroinstalaci sůl ničí. V pěší zóně v centru města je s ohledem na chodce zakázán i posyp hrubším štěrkem i popelem.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)