Další varování: po oblevě s deštěm budou stoupat hladiny řek

Sobota, 2.2.2019

Aktualizováno Tajemník povodňové komise olomouckého magistrátu Jan Langr vydal v sobotu večer aktuální informaci o stoupající hladině řeky.

Stávající charakter počasí přinese zvýšené průtoky zejména v horních částech povodí Moravy, silný vítr a výskyt náledí. Dosažení stupňů povodňové aktivity v Olomouci se neočekává.

V důsledku oteplení, tání sněhové pokrývky a vzhledem k předpokládaným srážkám v oblasti Jeseníků (až 40 mm/24 hod.) bude docházet v horních částech povodí řeky Moravy k významným nárůstům hladin. Nejvýraznější vzestup se očekává během neděle a noci z neděle na pondělí. Na profilu Morava Raškov a na řece Desné se předpokládá dosažení 1. stupně povodňové aktivity, řeka Morava v profilu Moravičany může dosáhnout až 2. stupně povodňové aktivity.  

Dle stávající prognózy se v Olomouci dosažení stupňů povodňové aktivity neočekává.

Čerstvá nadílka sněhu z neděle na pondělí způsobila i výpadky v dodávce elektrické energie, které se dotkly distribuční sítě v obcích Bělkovice–Lašťany, Bukovany, Hlubočky, Hrubá Voda, Kozlov, Mrsklesy, Olomouc–Lošov, Nový svět, Radíkov, Posluchov, Přáslavice, Velká Bystřice a Velký Újezd. Předpokládaná obnova dodávek proudu se s ohledem na stávající počasí předpokládá kolem 18. hodiny.

„Současný charakter počasí s sebou přináší i nebezpečí nekontrolovatelného pádu sněhu ze střech a ulomených větví přetížených mokrým sněhem. Upozorňujeme proto občany, aby dbali zvýšené opatrnosti,“ uvedl Jan Langr, vedoucí odboru ochrany olomouckého magistrátu a současně tajemník povodňové komise.

Podle Langra se předpokládá postupný pokles hladin vodních toků na území Olomouce. „S ohledem na předpokládaný vývoj počasí, postupné ubývání oblačnosti a denní teploty do čtyř stupňů nad nulou s nočními teplotami pod bodem mrazu, předpokládáme postupný pokles vodních toků,“ konstatoval tajemník povodňové komise.

Pracovníci odboru ochrany Magistrátu města Olomouce provádějí pravidelné povodňové prohlídky vodních toků Moravy a Bystřice a průběžně monitorují vývoj počasí a povodňové situace. Informace
o průběhu situace budou pravidelně zveřejňovány.

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)