Slaňování s hasiči, zneškodnění kriminálníka, a další. Hrdinové regionu opět zvou

Sobota, 9.2.2019

Kdo jsou hrdinové regionu? Jsou to ti, kdo zajišťují bezpečí lidí, tedy hasiči, zdravotnická záchranka, policie i městští strážníci. Hrdinové regionu je také název akce, při níž se během prvních dvou únorových víkendů veřejnosti představují právě ti skuteční hrdinové ze složek integrovaného záchranného systému. První část akce se odehrála 2. a 3. února, druhá pokračuje tento víkend. Hrdinové regionu svou náročnou a zajímavou práci představují v Galerii Šantovka.

Jednotlivé složky IZS Olomouckého kraje, tedy profesionální i dobrovolní hasiči, policisté, zdravotnická záchranná služba a další, předvádí zájemcům svou činnost, v mnoha případech jde o interaktivní formu, do které se aktivně zapojují i návštěvníci. Totéž platilo i pro primátora Mirka Žbánka a jeho prvního náměstka Martina Majora, kteří se prezentace zúčastnili  a vyzkoušeli některé aktivity. Stejně to můžete dnes a zítra udělat vy.

Dobrovolní hasiči města Olomouce společně s ostatními složkami IZS prověřovali své schopnosti v simulovaných situacích, při kterých je nutné v zájmu záchrany lidských životů velmi rychle jednat. Přichystáno bylo několik reálných situací, například dopravní nehoda se zraněním více osob, případ zranění lyžaře na lanovce a nutnost jeho slanění, hledání a záchrana osoby, zavalené v sutinách domu nebo ošetření popálené osoby. Lidé si mohli v těchto dramatických situacích vyzkoušet, jak se případy ohlašují na tísňovou linku, i jak mají sami postupovat při podobných reálných situacích. V sobotu bude mimo jiné k vidění zásahy pyrotechniků, eliminace nebezpečného zločince, záchrana osob ze zakouřených prostor, práce psovodů nebo vyprošťování zraněných z havarovaného auta, děti si mohou zkusit slaňování s drážními hasiči. Venku jsou k vidění hasičská auta i s vysokozdvižnou plošinou, vrtulník záchranky a další zajímavosti. 

V Šantovce se představuje také ambiciózní projekt Centra bezpečí, které má v Olomouci vzniknout. Toto interaktivní hřiště se po dokončení stane hlavní platformou pro moderní preventivní výchovu k bezpečnému chování. Olomouc se inspirovala v zahraničí, kde tuto efektivní formu výchovy aplikují raději než běžné přednášky ve školách, a také v Karlových Varech, kde podobné centrum jako první v republice vzniklo. 

Pro malé návštěvníky akce připravili pracovníci odboru ochrany zábavný program, například zdobení hasičských perníčků či hra s omalovánkami, zaujala i výroba odznáčků, o něž je každoročně velký zájem. Následovala zábavná tematická soutěž. Náměstek Martin Major vyhlásil tři výherce a předal jim věcné dary v podobě protipožárních hlásičů.

O Hrdiny regionu byl před týdnem velký zájem a panovala zde skvělá atmosféra. Další část akce bude pokračovat již tuto sobotu a neděli vždy od 14 do 18 hodin.

Celý program najdete zde: http://www.hrdinoveregionu.cz/program-akce/

Foto: MMOL a Hrdinové regionu

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)