Klokani skáčou i ve sněhu, který jejich bratranci v Austrálii vůbec neznají

Neděle, 10.2.2019

Je mýtem a pověrou zároveň, že v zimě v zoologické zahradě není co k vidění. Naopak. Zimní procházka zpestřená pohledem na zvířata je více než příjemná. „Během zimy je možné si užít zvířat, která se naopak v létě před pálícím sluncem ukrývají,“ vysvětluje zooložka Jitka Vokurková. A k tomu všemu…snížené vstupné platí ještě po celý měsíc únor.

Klokani skáčou i ve sněhu, mají také vyhřáté 1+1

Zvířata, která v olomoucké zahradě chovají, jsou za léta strávená v ní mnohdy teplotně adaptovaná. A tak zde můžeme vidět třeba i klokany na sněhu, jejichž přirozená domovina v Austrálii během roku jistě skýtá zcela jiné teploty, než panují zde v zimních měsících. Klokani mají k dispozici své 1+1 s vyhřívanou podlahou.

Vyhřátá zimoviště

Samozřejmě však zoo dbá na to, aby zvířata, jimž chladné měsíce přirozeností nejsou, nikterak netrpěla. Některá tráví část roku na svých zimovištích – adax, oryx, jisté druhy opeřenců, jiná jako třeba žirafy bývají ve své vnitřní ubikaci a ven se chodí podívat třeba jen na omezenou dobu. Opice pobývají taktéž ve svých vytápěných pavilonech.

Otužilí makaci snesou všechno

Naopak makaci červenolící jsou vybaveni hustou srstí a nic jim neschází. Zimu tráví ve výběhu, ale ošetřovatelé jim ponechávají možnost ukrýt se v přístřešku, v němž je podlaha částečně vyhřívaná podlahovým topením a kde dostávají krmení.

Zimní labužníci

A pak jsou však i zvířata taká, kterým třeskutá zima nejen sluší, ale i lahodí. Ať už se jedná o tygra ussurijského, soby, mandžuské levharty, sovice sněžní, všechny horské kopytníky, a jiná zvířata. Všem těmto tvorům je uprostřed naší zimy rozhodně příjemněji než během letních prázdnin, protože jsou na zimu zvyklí i ze svých původních pravlastí.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)