Izraelský velvyslanec má Olomouc rád. Izrael může pomoct s bojem proti suchu!

Sobota, 2.3.2019

Pět návštěv Olomouce za dva roky ve funkci stihl velvyslanec Izraele v České republice, J.E. Daniel Meron. Zatím poslední návštěvu absolvoval tento týden ve středu, kdy do Olomouce přijel při příležitosti udělení pamětní ceny Prof. Dr. Ingeborg Fialové-Fürstové a Centru pro judaistická studia Kurta a Ursuly Schubertových na Filozofické fakultě Univerzity Palackého za mezináboženský dialog. Ve stejný den navštívil i radnici a jednal s představiteli města.

„Bohatá historie Olomouce je spojená i s historií židovské komunity. Zajímá nás ale i současnost a budoucnost. Rádi budeme s Izraelem spolupracovat, rádi v Olomouci uvítáme izraelské turisty,“ řekl v úvodu primátor Mirek Žbánek. „Olomouc začíná intenzivně připravovat strategický materiál v oblasti nakládání s vodou i hospodaření s energiemi. To jsou sféry, v nichž má izraelská strana nepochybně bohaté zkušenosti,“ dodal primátor. „Izraelské firmy produkují velmi vyspělé vodohospodářské technologie, nepochybuji o tom, že by se některé z nich hodily i Olomouci a Moravě v době nastupujících klimatických změn a sucha,“ reagoval velvyslanec Meron a vyzval ke konkrétnímu jednání s konkrétními firmami. Izrael má už s ohledem na svou geografickou polohu v oblasti hospodaření se srážkovou vodou velmi bohaté zkušenosti.

Během dalšího rozhovoru hovořili přítomní o spolupráci na úrovni vysokých škol či v oblasti sportu a kultury. „Velmi rádi uvítáme v Olomouci izraelské umělce či sportovní týmy,“ řekl primátor Žbánek a připomněl, že vloni na podzim sehrála devatenáctka olomoucké Sigmy dvě utkání s izraelským klubem Maccabi Tel Aviv v rámci mládežnické Ligy mistrů. Velvyslanec doplnil, že v Olomouci na univerzitě dnes studuje kolem padesáti izraelských studentů. Už v březnu se budou konat i vzpomínkové akce k příležitosti smutného 80. výročí vypálení olomoucké synagogy nacisty. Velvyslanec Meron i předseda Židovské obce Petr Papoušek na tyto pietní akce pozvali i představitele města.

Izraelského velvyslance k Olomouci váže i osobní pouto. Rodina jeho manželky totiž v roce 1938 po Mnichovu uprchla z Bruntálu, připojeného k Německu, a usídlila se právě v Olomouci. Odsud pak o pár let později otce a bratry odvlekli do koncentračního tábora, matka jeho ženy jakožto nežidovka holokaustu unikla. „Olomouc hrála velkou roli i při vzniku státu Izrael. Právě zde se cvičili letci, kteří pak pomohli zachránit Izrael při prvním útoku arabských sousedů na nový stát. Jedním z nich byl ostatně iHugo Marom, který patří k legendám izraelského letectví,“ připomněl důležité vazby velvyslanec Daniel Meron. (O Hugo Maromovi jsme psali zde.)

Foto: MMOL/ Banka Martinovská

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)