Budově univerzity v centru Olomouce se vrátí historický kabát i nárožní helmice

Středa, 3.7.2019

Historická budova Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého (CMTF UP) v centru Olomouce projde rekonstrukcí. Dům z 19. století na rohu ulic Kateřinská a Aksamitova čeká kompletní rekonstrukce interiérů, změny se dotknou také jeho exteriéru. Nejviditelnější změnou bude přesun vstupu do nároží a nová dominanta nárožního štítu v podobě ozdobné helmice. Rekonstrukce tak napraví necitlivé zásahy z průběhu 20. století.

Rekonstruovaná budova CMTF UP stojí nedaleko olomouckého Dolního náměstí. „Bohužel v minulosti již prošla několika stavebními úpravami, které ji úplně zbavily historizujícího novogotického stylu, ve kterém byl vybudována,“ říká Tomáš Pinďák, výrobní ředitel firmy VW WACHAL, která rekonstrukci provádí. Ta vyjde bezmála na 50 milionů korun. Historizující ráz budově zpět alespoň částečně dodá ozdobná helmice nárožního štítu. Opravy a sjednocení stylů se dočká i dvorní trakt. Rekonstrukce proběhne podle návrhu olomouckého architektonického studia Ječmen. V minulosti v budově sídlily například vysokoškolské koleje, kvůli čemuž podstatných změn dostál i interiér.

„Potřebujeme prostor, kde by mohli být všichni naši doktorandi a vědečtí pracovníci pohromadě. Nyní jsou rozesetí po různých místech, mimo jiné v pronajatých prostorách na třídě 1. máje, které budeme moci po kolaudaci budovy v Kateřinské uvolnit. Myslím, že to bude opravdu dobrá investice,“ uvedl Peter Tavel, děkan CMTF UP. Budova v Kateřinské ulici se po rekonstrukci stane centrem excelentního výzkumu. Nabídne nové učebny, pracovny, poradensko-terapeutické prostory nebo třeba ELISA laboratoř pro měření biomarkerů v souvislosti se sociálními vědami.

Pro teologickou fakultu má nově budovaná štítová helmice zvláštní význam, protože pod ní bude umístěna nová kaple. „Jsme na fakultě velmi otevření všem bez rozdílu náboženského názoru a je u nás, troufám si říci, velmi svobodný prostor k sebevyjádření. Jako katolíci ale potřebujeme místo, kde čerpáme sílu a tím je pro nás eucharistická kaple,“ říká Lucie Cincialová, proděkanka CMTF UP.

Návštěvníci centra Olomouce budou muset počítat s mírným omezením v místě stavby, která již probíhá. „V místě je bohužel pro stavbu málo místa, takže jsme museli vyřídit placené zábory veřejného prostranství. Veřejnost se budeme snažit omezovat co nejméně,“ vysvětluje Pinďák.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)