Fantom z Karlova mostu čistil chodníky v Olomouci. Odzvonilo počmáranému městu?

Úterý, 6.8.2019

Město Olomouc vyráží do boje s vandalismem. Jak účinně odstranit sprejerské graffiti nebo černý výlep plakátů vysokotlakou parní technologií ukázala zástupcům Technických služeb a vedení města firma Miloslava Černého. Ten se nedávno proslavil odstraněním graffiti z Karlova mostu.

„Nechceme provádět guerrillu s vapkou. Máme ale zájem vyzkoušet si technologii, která by nám pomohla zlikvidovat stopy vandalů, což nás dlouhodobě trápí. Hledáme intenzivní technologie, které jsou šetrné například k pískovcovým soklům – třeba u Terezské brány. Odstraňování graffiti se chceme věnovat systematicky a společně s památkáři připravujeme i speciální dotační titul, který bude pomáhat s odstraňováním těchto stop,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Po dnešní prezentaci je jasné, že spolupráce s touto firmou, která trvá už čtyři roky, bude i nadále pokračovat. „Zatím jsme spolupracovali na likvidaci plevele a žvýkaček v centru města. O graffiti projevilo vedení města zájem déle než před měsícem, takže to nijak nesouviselo s akcí na Karlově mostě,“ potvrdil ředitel Technických služeb města Olomouce Jiří Fryc. Dodal, že v minulosti podobné stroje nabízelo městu několik firem. „Chtěli ale, abychom si je nakoupili a provozovali. To je pro nás neekonomické. Je lepší využít jejich technologii i jejich službu,“ vysvětlil ředitel Fryc.

Miloslav Černý zkombinoval německou a italskou technologii, kterou po česku vylepšil o další komponenty. „To nejdůležitější není tlak, ale teplota,“ zdůraznil Černý a přirovnal odstraňování graffiti k mytí rukou ve studené a teplé vodě. Z trysky jeho stroje vychází vodní pára téměř v bodu varu. Kromě odstranění graffiti na různých typech podkladu viděli přítomní v podloubí obchodního centra Jalta i odstranění starých plakátů včetně lepidla.

Hned první zakázku tvořilo odstranění posprejované dlažby v městské památkové rezervaci, v ulici 8. května, kterou čeká rekonstrukce. K tomuto vandalismu se hlásí někteří opoziční zastupitelé, kteří chtěli poukázat na zúžení chodníků po plánované rekonstrukci ulice. Ve skutečnosti se o konečné podobě rekonstrukce ještě vedou diskuze. Vedení města označilo takovou formu politického boje za nepřípustnou.  

„Vandalismus je vandalismus, i když jeho aktéři mají stranické průkazky a používají křídový sprej. To není argument,“ prohlásil primátor Žbánek. Podle něj při graffiti není rozdíl v typu spreje. Na základě oznámení od občanů prověřuje Policie ČR podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a případem se zabývá i městská policie. Jelikož nástřik na chodníku nešlo odstranit ručně, odborné odstranění firmou Miloslava Černého přišlo město na deset tisíc korun. Chodník v ulici 8. května jbyl pomalovaný po obou stranách ulice – ve směru od světelné křižovatky směrem k obchodnímu domu v délce zhruba 106 metrů, na druhé straně zhruba v délce 93 metrů. Jedná se o souvislou čáru, kterou na různých místech doplňují nápisy různých velikostí. "V případě zjištění pachatele mu za uvedený přečin hrozí až jeden rok za mřížemi," uvedla dnes policejní mluvčí Irena Urbánková.

Foto: MMOL

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)