Lanáček v Zoo Olomouc se po roce a půl otevírá. Má nové překážky a super výhled

Úterý, 19.5.2020

Lanovým centrem v Zoo Olomouc mohly děti prolézat naposledy před téměř dvěma lety. Kůrovcová kalamita a nakonec i loňská vichřice Eberhard však provoz centra zastavily. Po původním Lanáčku v areálu zoo totiž nezůstaly ani stromy, na nichž byl vybudován.

V těchto dnech se ale otevírá nový Lanáček, který stojí na samonosných kůlech. Nahoru mohou nejen děti - novinkou je, že se do výšin smí vydat i dospělí návštěvníci. Lanáček je zpřístupněn i pro starší návštěvníky a horní věková hranice není stanovena. „Když vidím úsměv a spokojenost u návštěvníků, tak mi práce dává smysl. Začátek sezóny byl díky koronaviru složitější, protože kolem nařízení bylo mnoho zmatků, ale věřím, že bude lépe. Ztráty se bohužel již dohnat nedají, ale Lanáček není stavbou na jeden rok. Musíme se dívat dopředu,“ dodává jednatel společnosti Eduard Hrabalík.

V krátkém rozhovoru se dozvíte vše o novém Lanáčku i o tom, co bylo jeho inspirací.

Vypořádat se takto s katastrofou, natož přírodní, to si zaslouží velký obdiv. Nejprve Lanáček oslabil kůrovec, poté 10. března loňského roku přišel nezvaný host v podobě vichřice Eberhard. Po jak dlouhé době se Lanáček znovuotevírá veřejnosti?

Děkujeme za obdiv, to se nám moc často nestává. Ano byly to dvě náročné situace, ale nakonec z toho vzniklo něco nového a věříme i zajímavého pro návštěvníky ZOO. Je to přibližně rok a půl, kdy jsme naposledy provozovali Lanáček a potom již to mělo rychlý spád.

V čí hlavě se zrodil nápad vybudovat lanové centrum přímo v areálu zoo? Kdy to přesně bylo?

Od roku 2000 provozujeme lanové centrum PROUD v Olomouci, ale s kolegou Michalem Paulíčkem jsme měli zkušenost ze světa, že existují lanové dráhy vytvořené pouze pro děti. Současně jsme se chtěli vyhnout speciálnímu zaškolování, proto jsme tehdy zvolili jistící sítě, kde návštěvníci nepotřebují další vybavení. Naše představa byla, že vytvoříme místo, které děti láká, a budou se tam cítit spokojeni. Proto jsme zvolili lanové překážky, které děti milují a k tomu kombinace barevných lan a sítí. Tak jsem v roce 2008 realizovala výstavbu prvního Lanáčku.

V čem všem se nový Lanáček liší od toho původního?

Kromě toho, že je nový Lanáček vystavěn na sloupech a jsou tam použity modernější technologie, tak jsme se snažili najít i vodící linku. Nakonec vyhrála inspirace životem včel. Tuto myšlenku chceme dále rozvíjet.

Na co se děti mohou těšit?

Na nové překážky, druhé patro ve výšce cca 8 nad zemí a dalším tobogánem.

Jaké byly náklady?

Náklady na výstavbu se pohybují okolo 7 milionů korun.

Kolik stojí vstupné, jaká je provozní doba?

Vstupné je 80 korun na osobu a platí na celý den. Návštěvníci si mohou procházet ZOO a navštěvovat Lanáček v daný den opakovaně.

Co při této výstavbě bylo složité, co vás překvapilo, ať už mile, či nemile?

Jediná změna oproti roku 2008, kdy vznikl Lanáček, je výhled na Olomouc. Naše firma staví volnočasové areály od roku 2003 a máme za sebou mnoho projektů u nás i v zahraničí. Naštěstí nás při stavbě v ZOO Olomouc nic nemilého nepřekvapilo.

Je něco, co Lanáček v zoo odlišuje od jiných lanových center? Má nějaké své specifikum? Kromě toho, že je v zoo.

Každý areál je originál a takto jsme k tomu přistupovali i v Olomouci. Lanové překážky jsou všude velmi podobné, ale jako zajímavost považuji Lanáček v celkovém provedení. Věřím, že kombinace nástupní věže, lanových překážek, tobogánů, lanovky a centrálního domku přináší zajímavý mix, kde návštěvníci budou rádi trávit svůj volný čas.

Fotogalerie: 
Autor: 
(rej)