Když vás jeřáb vyzve na souboj aneb obří voliéra otevřena pro návštěvníky!

Sobota, 1.8.2020

Nové lákadlo má Zoo Olomouc. Po průchozích výbězích makaků či klokanů se otevřela i obří ptačí voliéra, zvaná bábovka. Potkat se v ní můžete například se vzácnými druhy jeřábů, interiér bábovky navíc zkrášlila čedičová skála, připomínající varhany.

„Těší nás, že můžeme setřít další bariéru mezi zvířaty a lidmi. Čedičové varhany jsou sice zdařilou imitací, ale ptáky máme pravé, tak určitě přijďte,“ vybízí s úsměvem zoolog Libuše Veselá.

V roce 2018 došlo k výměně pletiva a proběhl nátěr konstrukce obří ptačí voliéry zvané jako „Bábovka“. V rámci opravy se odstranil sediment z rybníčku samotné voliéry a byla vytvořena umělá skála, napodobenina čedičových varhan. Dále bylo provedeno zabezpečení elektrickými ohradníky, aby obyvatele voliéry neobtěžovala škodná, které je v zoologické zahradě velké množství.

Pro obyvatele Bábovky je ještě plánované vybudování zimní ubikace. Prozatím ubytováváme ty, kterým zima nevadí. Jedná se o několik druhů fauny chladnějších oblastí Eurasie. Dva velmi vzácné druhy jeřábů – jeřába mandžuského a bělošíjího. Ty chová olomoucká zoo již řadu let, v těch posledních se zapojuje do reintrodukčního programu, kdy nasezená vejce obou druhů odlétají na Dálný východ a vylíhnutá kuřata se adaptují na život v přírodní rezervaci. Dále zde žije velmi atraktivní malý druh středoasijského jeřába panenského. Neschází husa malá, jeden z druhů divokých hus obývající severské oblasti Eurasie a husa tibetská, která je známá tím, že se ze všech ptáků pohybuje nejvýše a přelétává i vrcholy Himaláje. Z obyvatel voliéry nesmíme zapomenout ani na vizuálně velmi zajímavého kondora krocanovitého. Vše nasvědčuje tomu, že jakmile bude vybudována zimní ubikace, přibydou i kriticky ohrožení ibisi skalní. V současné době je zde ubytován také pár zoborožců kaferských a zdrží se, dokud nebude vyřešena jejich bytová otázka, stejně jako samice čáji obojkové, která zde čeká na příchod partnera.

Autorem projektu voliéry byl architekt Pavel Vrba. Velkorysá a vzdušná konstrukce vycházela z kovových dílců, které byly původně součástí tenisové haly. Voliéra dokončená v roce 1993 bohužel 25. prosince téhož roku nevydržela nápor velkého množství mokrého sněhu a zhroutila se. Dodavatelská firma postavila v průběhu roku 1994 voliéru znovu a ptáci sem byli vypuštěni opět další rok na jaře. Kostra nové voliéry zesílila a provedly se technické změny, které by případnému zřícení měly předejít. Ve svažitém terénu má voliéra výšku 9-15 m, průměr 45 m a umožňuje ptákům díky velkému prostoru volný let.

V Zoo Olomouc je toho dnes k vidění daleko více. Po loňské pohromě v podobě vichřice byly upraveny cesty, odpočívadla a zcela nově vybudován lanový park. V celé zoo můžete vidět různá mláďata, kterých je mnoho například u makaků a dalších opic či třeba u sympatické šelmy servala stepního. Velkým hitem je nové vlčí safari. A věřte, že není nic krásnějšího než zažít krátkou letní bouřku v umělé jeskyni u levhartů mandžuských a potom najít venku krásnou duhu...  

Fotogalerie: 
Autor: 
(rej)