Povodňový štáb řeší od večera situaci na Olomoucku. Hladina řeky bude dál stoupat

Čtvrtek, 15.10.2020

V noci na čtvrtek byl v Olomouci vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Už půl hodiny před půlnocí dosáhla hladina řeky Moravy na Nových sadech výšky 390 centimetrů. Ve středu večer byla uzavřena komunikace „Myší díra“ na obou stranách řeky Bystřice. Stavební firmy, které pracují na protipovodňových opatřeních v centru města, vyklidily koryto řeky. Od sedmi hodin ráno jednala na radnici povodňová komise. V Olomouci voda zaplavila podjezd Myší díra a také některé zahrady. 

Pokud jde o průjezd Myší dírou, silnice by měla být v nejbližších hodinách otevřena, Technické služby zde ještě odklízejí naplaveniny. Na opačném břehu zůstane ještě o něco déle uzavřený chodník a cyklostezka. Hladiny Bystřice má už ale vrchol za sebou a předpokládá se její pokles.

Naopak vzestupnou tendenci bude mít ještě dnes a zítra hladina Moravy. Pravděpodobně v pátek dosáhne třetího stupně povodňové aktivity a úrovně pětileté povodně, dál už by ale podle všeho stoupat neměla. Dnes se voda z Moravy dostala do některých olomouckých zahrádkářských osad. 

Na novém nábřeží Moravy u vysokoškolských kolejí je pod vodou například půlkruhové schodiště, výše položená cyklostezka je ale v bezpečí. Budoucí náplavka mezi mosty v ulici Komenského a na Masarykově třídě je už rovněž pod vodou. S občasným zaplavením náplavky, která je součástí koryta řeky, se ovšem při konstrukci nábřeží předem počítalo. V korytě řeky byly přerušeny práce na protipovodňových opatřeních a odstraněny byly všechny stroje a materiál, které by mohly být překážkou při zvýšeném průtoku. Kapacita koryta řeky v centru města je momentálně na osmdesáti procentech plánovaného stavu po dokončení protipovodňových opatření. U kojeneckého ústavu probíhají rekonstrukční práce na mostě přes Moravu, ty ale nemají na kapacitu koryta žádný vliv. Odehrávají se totiž výlučně v horní části mostu.

„Velmi pečlivě monitorujeme situaci na řece Moravě a jejích přítocích, kontrolujeme i situaci v zahrádkářských koloniích poblíž řeky, aby se nikdo neocitl v ohrožení,“ zdůraznil primátor Mirek Žbánek. Náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Petr Ošlejšek konstatoval, že hasiči řešili od včerejška zhruba padesát událostí vesměs lokálního charakteru, například odčerpávání vody v Hlubočkách, Štarnově, Hynkově, Velkém Újezdu či Věrovanech, zajistili částečnou evakuaci obyvatel v Brodku u Přerova či pytlování a stavbu dalších hrází na mnoha místech regionu. „Město poskytlo hasičům třináct palet s naplněnými pytli na stavbu hrází,“ doplnil náměstek primátora Martin Major.

Důležitá je predikce vývoje počasí. Dešťové srážky ve čtvrtek a v pátek by už měly být slabé a ustane dotace řek z jejich horních toků. V Olomouci sice bude ještě hladina stoupat, ale pokud nedojde k zásadní změně počasí, neměla by řeka nijak ohrožovat své okolí.

Fotogalerie: 
Autor: 
(rej)