Dát si kafe na sluníčku? V Olomouci až od dubna!

Středa, 18.3.2015

Je šestnáct nad nulou, sluníčko svítí, je krásně. Dáte si kafe, zmrzlinu nebo zákusek. Chtěli byste si sednout  venku a užívat si po dlouhé době fajn počasí. Smůla. Pokud ale nemáte "coffee to go" v papírovém kelímku, sedět se šálkem musíte uvnitř. V Olomouci jsou prostě stále restaurační předzahrádky v tzv. zimním období, tedy od listopadu až do konce března, zakázané.

Dobrá zpráva je, že se městští radní snaží něco s tím udělat. Navazují tak na snahy minulé koalice, která ovšem dosavadní půtky s památkáři prohrávala. Paradoxně pak právě těm radním, kteří se snažili skoro neprůstřelnou situaci změnit, veřejnost vyčítala situaci nejhlasitěji. 

Regulační plán městské památkové rezervace. Tak se jmenuje klíčový dokument, který zamezuje celoročním restauračním a kavárenským zahrádkám. Ve Vídni to jde, v Krakově to jde, v Praze to jde... jen v Olomouci nikoliv. Přitom je to evidentně potenciál, který může přispět k oživení centra města. „Naší snahou je, umožnit lidem, pokud chtějí, posedět si v centru města také během zimních měsíců. Vzhledem k mírným zimám v posledních letech se nám množí žádosti provozovatelů na možnost zřízení venkovního posezení,“ vysvětlil náměstek primátora Aleš Jakubec. 

Širší výklad regulativů závazné části Regulačního plánu MPR totiž podle radních zcela nevylučuje, aby v rámci podmíněné přípustnosti provozovatel po odklizení letní předzahrádky, příležitostně umísťoval před svou restaurací či kavárnou některé prvky mobiliáře určeného k venkovnímu posezení i v období mimo letní sezónu. Jedná se např. o vysoké konzumační stolky nebo i běžné stolky se židlemi či křesílky za podmínky jejich denního odklízení s vyloučením dalších prvků mobiliáře jako jsou pódia, ohrazení, či teplomety. „Nyní jde o to, jaké prvky mobiliáře určené pro období v zimních měsících bude možné umísťovat,“ uvedl primátor Antonín Staněk.

Návrh metodiky pro možnost instalace zimního sezónního mobiliáře v městské památkové rezervaci chtějí proto radní znovu projednat s památkáři. „Chceme se znovu pokusit o zajištění toho, aby bylo možné zimní předzahrádky v jasně definované podobě v budoucnu v centru města provozovat,“ doplnil primátor Antonín Staněk, který se bude jednání s památkáři účastnit. Klasická pódia s dřevěnou podlahou jsou za daných okolností prý zatím vyloučena. To jistě "potěší" především nevidomé, kteří jsou schopni holí pódium rozpoznat včas, se stolky a židličkami, postavenými rovnou na dlažbě chodníku, však mají problém. 

Každopádně tedy, hodně štěstí, páni konšelé. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)