Architekt zablokoval změnu osvětlení

Čtvrtek, 10.7.2014

Tak, a je to tady. Hrozby architekta Jana Šépky, že udělá vše pro to, aby překazil snahu radnice vyměnit na Horním náměstí osvětlení, se naplňují. Ke krajskému soudu předložil architektův advokát návrh na předběžné opatření, kterému soud vyhověl. Se starými lampami, které skoro nesvítí, teď nikdo nic neudělá, dokud další soud nerozhodne, kdo má pravdu - zda architekt, který lpí na svých autorských právech z doby před dvaceti lety, nebo radnice, která chce konečně vyměnit málo fungující lampy za takové, které o pár metrů dál ke spokojenosti všech svítí už skoro rok. 

Jak vyplývá z reakce radnice, s usnesením soudu se nyní odbor investic seznamuje a město jej bude respektovat, možná ale podá odvolání. Rozhodne se na pondělním jednání rady. Současně magistrát považuje za důležité zdůraznit, že toto usnesení soudu není meritorním rozhodnutím ve věci samé, tedy že soud nerozhodnul o tom, kdo má pravdu, ale o tom, že dokud k takovému rozhodnutí nedojde, nesmí se na náměstí nic měnit. „Jsme nadále přesvědčeni o tom, že náš postup ve snaze zajistit pro Horní náměstí důstojné a funkční veřejné osvětlení je správný,“ říká primátor Olomouce Martin Major. V tomto přesvědčení prý vedení města utvrzují i právní rozbory advokátní kanceláře, která město zastupuje.

Architekt, který přistupuje k historickému olomouckému náměstí jako ke "svému" dílu, tak může slavit dílčí vítězství. Bez ohledu na to, že náměstí patří především Olomoučanům, kteří zde žijí a tento prostor užívají, se může pražský architekt donekonečna ohánět právy, vyplývajícími z toho, že by před dvaceti lety členem týmu, který vypracoval projekt rekonstrukce Horního náměstí. "Váš návrh lamp mi připomíná jedno zařízení, které používá můj gynekolog. Tohle bych tedy ani na náměstí, ani v obýváku, mít nechtěla," prohlásila jedna z účastnic nedávné veřejné diskuze na téma lamp na Horním náměstí. Nicméně bez ohledu na to, co si myslí ona a spousta dalších lidí, se teď s výměnou lamp nehne. Bude se čekat, jak rozhodne soud, zda má právo posoudit vzhled lamp má spíše spoluautor starého projektu, nebo zástupci města, v jehož středu ono náměstí leží. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(mb)

Komentáře

Vládnou nám architekti nebo primátor?

Já bych myslel, že nám vládne dokonalá justice. Rozhodnutí, že se do dalšího rozhodnutí nesmí nic udělat, by slušelo chytré horákyni. A když to další rozhodnutí bude za dva roky, mezitím se bude po náměstí chodit ve tmě. amen.

Světla jsou hezký, sem s nimi a památkáři pryč!!!!!!

Pamatkari jsou hovada, hraji si na bohy.

Nemůžu už ani číst kecy o tom, jak má někdo "právo" jako jediný určovat podobu Horního náměstí! A co práva autorů kašen, autora Nejsvětější Trojice nebo autorů všech těch domů? Neměli by se náhodou k podobě náměstí vyjadřovat taky jejich dědicové?

Autor prumyslovych svitidel necht si dela reklamu nekde v Africe, to co predvedl pri historickem przneni olomouckeho Horniho namesti by neproslo ani v provincnim meste nekde v centralni Africe. To ze tlupe takyarchitektu z Prahy slo na ruku, urcite zcela nezistne, tehdejsi nekulturni barbarskre vedeni mesta neznamena, ze si bude tento "genialni umelec" branit sve " vytvory" proti prani vetsiny obyvatel mesta Olomouce. Necht si architekt sve "dilo" demontuje a pokusi se nabidnout nektere ruske fabrice na osvetleni cest mezi vyrobnimi halami....mozna by stali za to zastourat trosku v tehdejsich vztazich radnice, Muzea vytvarneho umeni a tlupou archtektu z Prahy a podivat se na financni toky z pokladny mesta do ruznych rukou...korupce existuje vsude, s tim nic nenadelame, ale aby byla vydledkem korupce prasarna zvana rekonstrukce Horniho namesti..tak to uz je jine kafe..architekta Slépku zadam jeste jednou, aby sva dila demontoval a nabidl nektere z fabrik na Dalnem vychode..