Krimi

Agresivní pacient rozkopal o půlnoci dveře na zubní pohotovosti a vyděsil zdravotní sestru

Chvíle oprávněného strachu zažívala zdravotní sestra v noci na úterý 10. května na stomatologické Lékařské pohotovostní službě Fakultní nemocnice Olomouc. Kolem půlnoci se dovnitř dobýval agresivní muž dožadující se ošetření, které se v rámci pohotovosti neposkytuje. Kromě vulgárních nadávek se mu povedlo vykopnout skleněnou výplň dveří. Z místa pak utekl.

Foto: FNOL

Podle zástupců Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc bohužel podobné agresivní a nenormální chování není na olomoucké zubní LPS ničím neobvyklým. Tohle byl ovšem ozvláště vyhrocený případ. 

„Pacient byl sestrou správně upozorněn, že má přijít druhý den, protože jeho zdravotní problém nemůže být řešen v rámci noční pohotovostní služby, která je určena pro případy život ohrožujících stavů, úrazů či krvácení. To vedlo k nárůstu agrese z jeho strany, sprostým nadávkám a dokonce vykopnutí skla ve dveřích. Kolegyně měla samozřejmě strach, jestli ji muž nenapadne také fyzicky, protože už i to se tady před několika lety stalo, když agresor sloužící sestřičku zbil,“ popisuje incident primář Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie FN Olomouc docent Richard Pink.

Podobné události přitom podle jeho slov nejsou v době noční pohotovostní služby výjimečné. „Dá se říci, že s nějakou formou agresivního chování se naši pracovníci setkávají každý týden. V tomto případě byla míra agrese již značná, když ji odnesly i dveře. Přivolaná nemocniční ochranka už útočníka na místě nezastihla, stačil před jejím příchodem utéct. Policie, která po incidentu rovněž přijela, však muže velmi pravděpodobně dopadne, protože se dobýval do prostor pod dohledem kamery,“ upozorňuje primář Pink.

I takové situace jsou důvodem toho, že zejména zdravotní sestry a lékařky nechtějí na noční zubní pohotovosti sloužit. „Obavy ale někdy mívají i muži a není se čemu divit. Agresivita některých pacientů sílí a verbální útoky jsou prakticky na běžném pořádku. Problém je, že řada lidí si zvykla pohotovostní péči nadužívat až zneužívat. Mnohdy nemají svého zubního lékaře a považují pohotovost za svou zubní ordinaci. Když jsou logicky odmítnuti, protože žádají něco, na co nemají právo, tak si vybíjejí zlost na nás. Personál je tím znechucen, končí a problém se tím dále prohlubuje,“ dodává zkušený lékař.

ZMĚNA ORDINAČNÍ DOBY

Právě personální a kapacitní důvody stojí za provozní změnou stomatologické LPS ve Fakultní nemocnici Olomouc, k níž dojde 1. června 2022. Od tohoto dne bude zubní pohotovost provozována ve všední dny od 15 do 22 hodin a o víkendech a svátcích od 8 do 20 hodin. V dopoledních a nočních hodinách bude uzavřena.

V případě život ohrožujících stavů, úrazů nebo krvácení z dutiny ústní bude pacientům k dispozici pohotovost na Oddělení urgentního příjmu v objektu A (modrý monoblok).INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Auto Kubíček
INZERCE
TV Morava