Hasiči: Loňský rok byl opravdu kritický. Devět mrtvých, skoro stovka zraněných lidí i hasičů

Hasiči vyjeli pomáhat obyvatelům Olomouckého kraje loni téměř 8 000krát. U dopravních nehod, požárů, při přívalových deštích, vichřicích či úniků nebezpečných látek zachránili 2300 lidí a evakuovali jich dalších přibližně 6 tisíc. Oproti roku 2021 se výrazně zvýšil počet zásahů u požárů, bouraček i u technických havárií.

Ilustrační foto: HZS Olomouckého kraje

Navíc činnost hasičů prověřil válečný konflikt na Ukrajině a s ním spojená uprchlická krize, na jejímž řešení se výraznou měrou podíleli. Stovky příslušníků a zaměstnanců pomáhaly válečným běžencům v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině a činí tak dosud.

O sto čtyřicet požárů víc!

Loni hasili členové HZS Olomouckého kraje 1040 požárů, což je nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Statistiky evidují o 140 požárů víc než v roce 2021. "Zachránili jsme při nich 62 lidí, 505 osob jsme evakuovali. V přímé souvislosti s požárem loni zemřelo 9 lidí. To je nejvíce za poslední čtyři roky. Při požárech se zranilo 79 lidí a také 16 hasičů a byly při nich způsobené přímé škody za téměř 175 milionů. Díky včasným zásahům se nám podařilo uchránit majetek za více než půl miliardy korun," pokračuje v popisu loňského roku mluvčí HZS Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Technické havárie a pomoc zvířatům

Technické pomoci a záchrany osob a zvířat jsou podle statistik nejčastějšími událostmi, které hasiči v kraji řeší. Loni jich hasiči evidovali přesně 4 144.

Mezi technické pomoci patří zásahy v souvislosti se živelnými pohromami, jako jsou vichřice, povodně, přívalové deště či sesuvy půdy. Zároveň mezi ně počítáme též výjezdy k otevření bytu, vyproštění osob z výtahu nebo likvidaci obtížného hmyzu. "Kromě lidí jsme pomáhali také zvířatům, například labutím, dravcům, exotickému ptactvu a dalším druhům, koním, vysoké zvěři, kočkám i psům," říká mluvčí HZS Lucie Balážová.

Dopravní nehody a úniky nebezpečných látek

Více bylo také výjezdů k dopravním nehodám. Počet dopravních nehod, které si vyžádaly zásah hasičů, se loni vyšplhal k číslu 1 233. Nejvíce těchto událostí se odehrálo na silnicích, ale hasiči řešili také 46 kolizí na železnici a dvě letecké nehody.

Zásahy u úniků nebezpečných látek jsou srovnatelné jako v roce 2021.

Ukrajina: transporty uprchlíků, převozy humanitární pomoci

V souvislosti s uprchlickou vlnou vyvolanou válkou na Ukrajině evidujeme přes 500 zásahů. Jednalo se především o naši činnost v KACPU, transporty uprchlíků a převozy humanitárních prostředků a materiálu.

"Krajské informační a operační středisko během roku 2022 přijalo na tísňových linkách 112 a 150 více než 93 tisíc hovorů, což v přepočtu znamená, že naši operátoři za dvanáctihodinovou směnu odbaví více než 64 hovorů a 12 datových vět," uzavírá přehled statistik mlučí Lucie Balážová.

INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
Chata Kouty