Anonym vyhrožoval výbuchy v několika školách. Kriminalisté za pár dní pachatele dopadli

Během velmi krátké doby se kriminalistům podařilo odhalit a zadržet podezřelého mladíka, který vyhrožoval uložením nástražného výbušného systému nejprve v budově základní školy Šromotovo v Hranicích a následně i v dalších školách. Žádné nebezpečí už nehrozí.

Foto: istockphoto.com / Diy13

Oznámení o tomto vyhrožování obdržela policie poslední květnový den od zaměstnanců hranické školy. Vzhledem k závažnosti oznámení a vyhodnocení získaných informací ihned policie řešila zajištění bezpečnosti osob nacházejících se v budově a jeho bezprostředním okolí. Žáci a zaměstnanci školy byli evakuováni na bezpečné místo mimo objekt a následně byla škola prohledána za pomoci služebního psa, speciálně vycvičeného na vyhledávání výbušných systémů.

"Kontrola, na které se podílely tři desítky policistů, naštěstí nepotvrdila, že by se na místě mohly nacházet nebezpečné předměty ohrožující životy a zdraví. Ještě v dopoledních hodinách se škola vrátila do běžného provozu. V průběhu opatření bylo evakuováno 65 osob a mimo policistů byla do zásahu zapojena i zdravotnická záchranná služba a hasičský záchranný sbor, včetně strážníků městské policie," popsala náročný zásah policejní mluvčí Miluše Zajícová.

V souvislosti s tímto oznámením byly ihned zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. Kriminalisté rozjeli pátrání po nebezpečném pachateli, který vyhrožoval újmou na zdraví a životech ostatním občanům a usilovně začali shromažďovat důkazní materiál, který by vedl k identifikaci pachatele.

V následujících dnech se situace opakovala, kdy neznámý pachatel opakovaně zaslal hromadný email s dalšími výhrůžkami, které tentokrát necílil pouze na uvedenou školu, ale i na další dvě základní školy v Přerově a další objekty nacházející se v Přerově a Hranicích. "Ani tentokrát jsme nenechali výhružky bez reakce a všechny objekty byly neprodleně, opět za pomoci speciálně vycvičených psů, zkontrolovány a prohledány. Ani v jednom případě se nepotvrdila přítomnost život ohrožujících předmětů. Evakuace osob v těchto případech nemusela být provedena, protože objekty byly v době opatření uzavřené a nenacházely se zde žádné osoby," uvedla mluvčí Policie ČR Zajícová.

Kriminalisté se nadále velmi intenzivně věnovali rozplétání zjištěných poznatků a informací, které vedly k odhalení osoby podezřelé z těchto, naštěstí jen planých, výhrůžek útoků. Při prověřování případů již nabyli jistotu, že se jedná o jednu a tu samou osobu, která poplašné zprávy šířila. Kriminalisté ho odhalili i přesto, že používal technologii, která maskuje identitu uživatelů internetu pomoci anonymizeru IP adres. V úterý v ranních hodinách byl zadržen mladistvý hoch, který se k popsanému jednání doznal. V současné době probíhají další dílčí úkony trestního řízení pro výše uvedený trestný čin, za který dle trestního zákoníku hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

"Veřejnost bychom chtěli uklidnit, v současné době nehrozí žádné reálné nebezpečí související s těmito výhružkami," dodala Miluše Zajícová.

Vzhledem k tomu, že podezřelou osobou z šíření poplašné zprávy je mladistvý, nebudeme s ohledem na zákonná ustanovení poskytovat k případu bližší a ani jiné doplňující informace. INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Ekologický rozcestník MIE
INZERCE
Chata Kouty