Olomoucké Svátky města dnes zahájí mezinárodní přehlídka jednotek čestných stráží DrillFest

Ojedinělou atmosféru vojenské exhibice propůjčí centru Olomouce ve čtvrtek 6. června mezinárodní přehlídka čestných stráží DrillFest. Přehlídka, která se letos řadí do pestrého programu Svátků města, má na programu vystoupení čestných stráží ze Spojených států amerických, Maďarska, Německa, Rakouska, Polska, Slovinska, Slovenska a České republiky. Hlavními pořadateli akce jsou Posádkové velitelství Praha a město Olomouc.

Ilustrační foto: Posádkové velitelství Praha

Série jednotlivých exhibičních vystoupení doprovázených živou nebo reprodukovanou hudbou odstartuje na Horním náměstí v 16 hodin. „Událost propůjčí městu nezaměnitelnou atmosféru mezinárodní pospolitosti a vojenské tradice. Sledovat precizní choreografie bude určitě jedinečný zážitek,“ je přesvědčen primátor Miroslav Žbánek, který převzal nad mezinárodní přehlídkou záštitu.

Zahájení Drillfestu bude předcházet vystoupení Vojenské hudby Olomouc od 15:30 a v samotném finále vystoupí jednotky Čestné stráže Armády České republiky. „Jedná se o velkou mezinárodní akci, kterou vždy pečlivě připravujeme. Naše exhibiční jednotka Čestné stráže AČR je zajímavá i tím, že jsou zde zastoupeny i ženy. Puška, se kterou vojáci cvičí, je téměř pětikilová. Není to žádná odlehčená verze určená pro přehlídku, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale jedná se o klasickou pušku určenou pro protokolární účely. Příslušníci exhibiční jednotky musí všechny cviky s touto puškou ovládat bez rozdílu,“ vysvětlila kapitánka Marcela Němcová z Posádkového velitelství Praha.

Za přesným a zručným zacházením s puškami a náročnými pochodovými sestavami se skrývají hodiny tvrdého tréninku. Vojáci si své choreografie vytvářejí sami a vždy se při tom snaží, aby upoutali diváky zajímavými invencemi a precizní pořadovostí. „Podobné exhibice lidé nemají příležitost vidět při oficiálních akcích, ale jen při zcela výjimečných událostech, jako je tato,“ vyzdvihla kapitánka Němcová.

Historicky první exhibiční vystoupení pro veřejnost se uskutečnilo z podnětu bývalého velitele Posádkového velitelství Praha plukovníka Jana Černíka na Staroměstském náměstí v roce 2007. DrillFest se opakovaně konal i na Václavském náměstí v Praze a náměstí Republiky v Plzni. V letošním roce se tato akce koná i v Praze na Hradčanském náměstí dne 5. června 2024.

Mimořádná přehlídka jednotek čestných stráží armád středoevropského a jihoevropského regionu se koná pod záštitou náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Karla Řehky a primátora města Olomouc Miroslava Žbánka.

Více informací najdete na www.pvpraha.army.cz
INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Ekologický rozcestník MIE
INZERCE
Chata Kouty