Společnost

Slavný Juraj Jakubisko napsal poděkování Olomouci jako hlavnímu městu Moravy

Hlavní město Moravy? Přece Olomouc! Tak to asi cítí slavný režisér Juraj Jakubisko, který se včera při návštěvě Olomouce zapsal i do pamětní knihy města. Poděkoval v ní "hlavnému městu Moravy" za skvělé přijetí.

Juraj Jakubisko a Deana Horváthová / Foto: olomouc.eu - Blanka Martinovská

Příjemnou a neobvyklou návštěvu zaznamenala včera olomoucká radnice. Po procházce městem a prohlídce vánočních trhů se na radnici vydal slavný režisér Juraj Jakubisko a jeho choť, herečka a filmová producentka Deana Horváthová. „Přenádherné historické centrum, opravdu jedinečná atmosféra!“ nešetřila Deana Horváthová chválou na adresu Olomouce. Na radnici je doprovodila i galeristka Kateřina Dostálová.

Známý pár přijel v úterý do Olomouce, aby se zúčastnil vernisáže výstavy obrazů a serigrafií Juraje Jakubiska v Ateliéru Kateřiny Dostálové na Žerotínově náměstí. „Před vernisáží jsem měl vzácnou možnost obě osobnosti přivítat i na radnici. Povídali jsme si jako o běžných aktuálních tématech, jako jsou třeba protiepidemická opatření, tak i o Olomouci a její historii. Bylo vidět, že historie našeho města je opravdu zaujala,“ uvedl po setkání primátor Mirek Žbánek.

Výstava obrazů a sítotisků, která potrvá do 21. ledna, nemusí být jedinou stopou Juraje Jakubiska v Olomouci. „S paní Deanou a Katkou Dostálovou jsme si při rozloučení řekly, že by v blízké budoucnosti mohla v Olomouci probĕhnout i retrospektiva Jakubiskových filmů,“ zdůraznila náměstkyně primátora Markéta Záleská. Režisér má na kontě řadu legendárních filmů, jako například Tisícročná včela, Nejasná zpráva o konci světa, Sedím na konári a je mi dobre nebo Bathory.

Během návštěvy se ale host pochlubil i úžasným výtvarně pojatým osobním deníkem, do nějž si zapisuje, ale především kreslí zajímavé události z běhu času. Tyto své kreslířské schopnosti pak uplatnil i při zápisu do městské pamětní knihy. K originální kresbě přidal i text, který všechny olomoucké patrioty jistě potěší: „Děkujeme hlavnému mestu Moravy za skvělé přijetí, Juraj Jakubisko s manželkou“.


Originální vzkaz Juraje Jakubiska a autogram jeho ženy Deany Horváthové


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava