Slavný Juraj Jakubisko napsal poděkování Olomouci jako hlavnímu městu Moravy

Hlavní město Moravy? Přece Olomouc! Tak to asi cítí slavný režisér Juraj Jakubisko, který se při návštěvě Olomouce zapsal i do pamětní knihy města. Poděkoval v ní "hlavnému městu Moravy" za skvělé přijetí. Pozn: Tímto jeden a čtvrt roku starým příspěvkem si připomínáme velkou osobnost včera zemřelého filmového umělce.

Juraj Jakubisko a Deana Horváthová / Foto: olomouc.eu - Blanka Martinovská

EDIT: Juraj Jakubisko zemřel v pátek 24. února 2023 ve věku 84 let. Připomeňme si jeho poslední návštěvu Olomouce, kdy městu do pamětní knihy věnoval velmi originální zápis.

Příjemnou a neobvyklou návštěvu zaznamenala včera (23. 11. 2021) olomoucká radnice. Po procházce městem a prohlídce vánočních trhů se na radnici vydal slavný režisér Juraj Jakubisko a jeho choť, herečka a filmová producentka Deana Horváthová. „Přenádherné historické centrum, opravdu jedinečná atmosféra!“ nešetřila Deana Horváthová chválou na adresu Olomouce. Na radnici je doprovodila i galeristka Kateřina Dostálová.

Známý pár přijel v úterý do Olomouce, aby se zúčastnil vernisáže výstavy obrazů a serigrafií Juraje Jakubiska v Ateliéru Kateřiny Dostálové na Žerotínově náměstí. „Před vernisáží jsem měl vzácnou možnost obě osobnosti přivítat i na radnici. Povídali jsme si jako o běžných aktuálních tématech, jako jsou třeba protiepidemická opatření, tak i o Olomouci a její historii. Bylo vidět, že historie našeho města je opravdu zaujala,“ uvedl po setkání primátor Mirek Žbánek.

Výstava obrazů a sítotisků, která potrvá do 21. ledna, nemusí být jedinou stopou Juraje Jakubiska v Olomouci. „S paní Deanou a Katkou Dostálovou jsme si při rozloučení řekly, že by v blízké budoucnosti mohla v Olomouci probĕhnout i retrospektiva Jakubiskových filmů,“ zdůraznila náměstkyně primátora Markéta Záleská. Režisér má na kontě řadu legendárních filmů, jako například Tisícročná včela, Nejasná zpráva o konci světa, Sedím na konári a je mi dobre nebo Bathory.

Během návštěvy se ale host pochlubil i úžasným výtvarně pojatým osobním deníkem, do nějž si zapisuje, ale především kreslí zajímavé události z běhu času. Tyto své kreslířské schopnosti pak uplatnil i při zápisu do městské pamětní knihy. K originální kresbě přidal i text, který všechny olomoucké patrioty jistě potěší: „Děkujeme hlavnému mestu Moravy za skvělé přijetí, Juraj Jakubisko s manželkou“.


Originální vzkaz Juraje Jakubiska a autogram jeho ženy Deany HorváthovéINZERCE
Mamma Centrum Mamma Centrum

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
TV Morava
INZERCE
Chata Kouty