Sigma po jedenácti minutách dokonale umrtvila Spartu! Plný Andrův stadion si užil parádní výkon

Skvělá kulisa a jeden z nejlepších výkonů Sigmy Olomouc za poslední sezonu, korunovaný cenným skalpem Sparty Praha. Tak lze shrnout podvečerní středeční představení na Andrově stadionu. Předzápasová vyjádření o tom, že Sigma chce odčinit nedělní výpadek proti Hradci Králové, vyšla na sto procent. Hráči v modrém předvedli, že to proti silným celkům umí...

Sigma hrozila ze standardních situací | Foto: Rej.cz

Od prvních vteřin se na Andrově stadionu předváděla domácí Sigma v nejlepším světle. Tým hrál s velkým nasazením, chutí a agresivitou, nikdo nevypouštěl žádnou situaci a hráče nejspíš nesvazovala ani nervozita. Hned v první minutě ohrozil hostují bránu Juraj Chvátal, zakončoval ale nad. Sparta byla sebevědomým nástupem domácích hodně překvapena a zaskočena, což pak platilo dvojnásob po necelých jedenácti minutách hry. To už totiž Sigma vedla o dvě branky!

V sedmé minutě si Radim Breite mazácky zpracoval odražený balón a zpoza šestnáctky výbornou střelou rozvlnil síť za gólmanem Hečou. To ale nebylo vše. Sigma dál hrála velmi aktivně, zahrávala dva rohové kopy za sebou a z druhého, který mimochodem poslal do šestnáctky opět Radim Breite, padl další gól. To když Vít Beneš našel skulinu mezi nejistými zadáky Sparty a hlavou dopravil míč znovu za záda nešťastného hostujícího brankáře.

Hosté v bílých dresech byli takovým vývojem zápasu viditelně opařeni, stejně jako zhruba dvě stovky  jejich příznivců, kteří marně skandovali "My chceme Spartu". Olomoučtí naopak soupeře dál válcovali a klidně mohli přidat další branky - šancí bylo opravdu dost. Sparta se pořádně předvedla  až ve 33. minutě, ale dnes bezchybný gólman Matúš Macík jeho pecku bravurně zklikvidoval. Macík v bráně by tentokrát opravdu velkou jistotou, pokud už se k němu přes obětavě hrající obranu dostala nějaká střela, byl jako pevnost. Typickou situací, charakterizující celé marné ofenzivní snažení Sparty a obětavou hru Sigmy byla dvojitá šance Karabce z 90. minuty - první střelu vyrazil obránce a následnou dělovou dorážku perfektně zastavil nohou sám Macík.

Sigma, která dnes skutečně mohla porazit Spartu ještě větším rozdílem než poměrem 2:0, zaslouženě vyhrála a užila si ovace a skandování více než devíti tisíc fanoušků.

V základní části ligy tak skončila devátá a v neděli ji v nadstavbové části čeká první zápas z dvojutkání proti Liberci.

PROTI SILNÝM CEKŮM TO SIGMA UMÍ

Fanoušci si nejen v této sezóně jistě všimli, že Sigma umí hrát proti kvalitním celkům výborný fotbal. Šest utkání ze základní části tohoto ročníku ligy proti trojici nejsilnějších přineslo z pohledu Sigmy šest kvalitativně vyrovnaných utkání, v nichž modrobílí získali 5 bodů a uhráli skóre 5:6, přičemž i obě prohry se Slavií v poměru 0:1 přišly po kvalitním výkonu a Sigma mohla i v nich bodovat.

Právě Sigmě může mimo jiné Slavia poděkovat za to, že si udržela vedení v tabulce nad Plzní, které Olomouc "sebrala" čtyři body. Slabinou Olomouce je naopak to, že výborné výkony, kterými obvykle trápí silné celky, nepřenáší do zápasů se soupeři ze středu či nižších pater tabulky.

Jak říká trenér Václav Jílek, sám by byl moc rád, kdyby tým předváděl totéž proti jiným celkům, jenže mentalita hráčů je zrádná. "Byl bych rád, kdybychom takto přistoupili ke všem utkáním. Je to však složité," řekl trenér Jílek po zápase. Proti Spartě či Slavii se prostě hráči vyhecují jinak než proti průměrným mančaftům.

ROZHOVOR S VÁCLAVEM JÍLKEM, KOUČEM SIGMY

Udeřili jste dvakrát v prvním poločase. Po změně stran se vás Sparta snažila zatlačit. To se jí však příliš nepodařilo.

„Myslím, že Sparta měla převahu pouze z hlediska držení míče. Je dobré říct, že to bylo držení míče na vlastní polovině. My jsme hráli hodně aktivně a drželi Spartu na distanc. Hodně se hovoří o tom, že vedete 2:0 o poločase a je to ošemetný výsledek. Sparta má jednoznačnou mentalitu, která jí velí s výsledkem něco udělat. V poločase jsem si pro sebe vnitřně říkal, že musíme zvládnout vstup. Prvních pět, deset minut… Sparta se k ničemu pořádně nedostala, obraz hry se příliš nezměnil. Od 65. minuty jsem byl přesvědčený, že utkání vyhrajeme. Necítil jsem ze Sparty nebezpečí. Tento pocit šel za hráči, kteří zvládli eliminovat přednosti soupeře. Možná, že Spartě nesedl zápas tak, jak nám nesedl proti Hradci.“

Je pro vás vítězství nad Spartou cennější, než nad jinými soupeři?

„Ale ne z pohledu toho, že Jílek byl ve Spartě… Je to z pohledu toho, že Sparta, Slavia a Plzeň jsou top tři týmy v české lize. A my jsme se všemi odehráli velmi dobré zápasy. Z tohohle pohledu jsem neměl strach, že bychom to herně nezvládli. Nebo přístupem… Mentalita hráčů je zrádná. Byl bych rád, kdybychom takto přistoupili ke všem utkáním. Je to však složité. Hráči měli zvýšenou motivaci. Samozřejmě, že i z mé strany přijde něco do kabiny, protože jsem ve Spartě působil. Ale nevnímal jsem to jako souboj Jílka se Spartou, ale čistě jako souboj Sigmy se Spartou.“

Hovořil jste o tom, že s absolutní špičkou ligy jste nepropadli. Neštve vás nyní, že nejste ve skupině o titul?

„Štve. Samozřejmě, že štve. Vysvětlení je jednoduché. My s týmem pracujeme stejně. Připravujeme jej stejně pečlivě na Hradec, jako na Spartu. Není to o tom, že by na těžšího soupeře byla zvýšená příprava. To vůbec ne. Naopak. Od Hradce jsme měli poměrně málo času. Ale pak z toho výsledku vypadne něco, co bylo nehodnotitelné. A to v utkání proti Hradci bylo, to si musíme přiznat. Jsou to strašné rána, na které si musíme odpovědět. Kdo za to v danou chvíli může? Je to chyba hráčů? Trenérů? My se snažíme na tohle hledat odpovědi. Dnes to proti Spartě bylo diametrálně odlišné od výkonu proti Hradci. Já jsem za Hradec hráče hodně káral. Nepředvedli nic… kvalitu, běžecký výkon… Tomu scházelo úplně všechno. Ale může se stát. Jednou za sezónu nám zápas absolutně nesedl. Chci jen říct, že příprava byla úplně stejná. Jsem rád, že hráči k utkání přistoupili lépe. Měli zvýšenou motivaci a koupili si odpustek. Ale mrzí mě to, protože za mě jsme v šestce měli být.“

Chtěli jste dát rychlý gól?

„Jedna věc je záměr, druhý věc pak realizace. Každé mužstvo chce do utkání vstoupit aktivně. Možná, že jsme Spartu trochu zaskočili rozestavením. V poslední době jsme nehráli na tři vzadu. Ale pro nás to byla nutnost, protože nám vypadli Zahradníček, Matoušek a další hráči. Neměli jsme úplně tolik nábojů. Neměli jsme Gonzáleze, vypadl nám Daněk. Proto jsme zvolili toto rozestavení. Kluci to zvládli fantasticky a úvod nám hodně nahrál. Pokud dáte dva brzké góly, tak mužstvo získá sebevědomí, které jsme pak drželi. A snad kromě dvou příležitostí v závěru si toho Sparta více nepřipravila.“

S jakým záměrem jste do utkání šli?

„Záměr byl, že jsem chtěl, aby Sparta nehrála čelem do brány. Ona nemá tak vysoké beky. Chtěli jsme je zavírat do vnitřního prostoru. Věděli jsme, že pokud budeme nutit Spartu hrát dovnitř a mít tlak, tak v tomto prostoru můžeme dobírat míče. Chtěli jsme je získávat, což se halfbekům dařilo. Potom jsme díky tomu chodili do rychlých kontrů. To byl náš celkový záměr. Věděli jsme, že co se týče Krejčího i Wiesnera, tak jejich přednosti jsou mnohem větší do ofenzivy. Proto si myslím, že bylo dobře, že nastoupil Juraj Chvátal, který byl odpočinutý. Byl hodně sebevědomý. Měl instrukce chodit před Láďu Krejčího. To samé platilo i na druhé straně. Hráči dostali instrukce, aby se pokoušeli přejít přes tyto dva krajní hráče Sparty.“

Jak se vám koučovalo před plným stadionem?

„Sparta prostě táhne. V Olomouci asi nejvíc ze všech týmů velké trojky. Byl jsem trochu zklamaný, že na Plzeň přišly jen čtyři tisíce diváků, byť udělali skvělou atmosféru. Kvůli těmto zápasům hráči a trenéři dělají sport. Ty emoce z hlediště jsou nádherné. Přispěli k ní i fanoušci Sparty. V závěru velká euforie a emoce. Byl bych rád, kdyby to byl v Olomouci standard. Uvědomuji si ale, že k tomu je ještě dlouhá cesta.“