Sport

Plecharéna má nové mantinely. Jsou bezpečnější a ochrání tak hokejisty i další sportovce

Před pár dny skončila na zimním stadionu montáž moderních mantinelů okolo ledové plochy. Oproti původním jsou bezpečnější. Neobsahují žádné tvrzené sklo a jejich spodní pevná část je nižší. Tento týden už mezi nimi trénovali kohouti! Další na řadě bude zřejmě výměna sedaček.

Foto: olomouc.eu / Petr Hlídek

„Stávající mantinely na olomouckém zimním stadionu byly staré už více než šestnáct let. Výměna starých mantinelů za nové by tak byla vhodná i z tohoto jednoduchého důvodu. Podstatné ale je, že nový druh elastických mantinelů požadoval po extraligových klubech Český hokejový svaz jako podmínku pro další účast v novém ročníku nejvyšší soutěže,“ vysvětlila náměstkyně primátora Markéta Záleská, do jejíž gesce spadá i oblast sportu. „Aby tedy HC Olomouc mohl i nadále hrát na olomouckém zimním stadionu extraligu, museli jsme přistoupit k pořízení nových elastických mantinelů. Byla to licenční podmínka Svazu ledního hokeje. Stadion bude bezpečnější i pro další sportovce,“ upřesnil primátor Miroslav Žbánek. Podobně nyní museli vyměnit mantinely na zimních stadionech v několika dalších městech v České republice.


Foto: olomouc.eu / Petr Hlídek

Moderní mantinely jsou bezpečnější pro samotné hokejisty a další sportovce, kteří se na ledové ploše pohybují. Místo nebezpečného tvrzeného skla používají výhradně pružné plexisklo. Pevná dolní část mantinelů, na níž bývají reklamní nápisy, je navíc asi o 15 centimetrů nižší, což opět snižuje riziko například vážného úrazu hlavy.

Náklady na pořízení a instalaci mantinelů jsou 4,8 milionu korun bez daně. Částku uhradilo město Olomouc jakožto majitel zimního stadionu.

MÍSTO NOVÉ HALY POSTUPNÁ MODERNIZACE?

"Postupnými kroky se snažíme olomoucký zimní stadion modernizovat. V plánu jsou pro další období i jiné rekonstrukce, které budou následovat," zdůraznila náměstkyně Záleská. „Minulý rok byla vyměněna střecha za zhruba 33 milionů korun, rok před tím nechalo město vyměnit kompletně celé osvětlení v hodnotě 5 milionů korun a v roce 2019 pořídilo nový hlavní kompresor za bezmála 4 miliony korun,“ připomněl primátor Žbánek nejčerstvější investice. Krom toho pravidelně probíhají různé menší provozní opravy a opravy, například v šatnách a dalším zázemí. V diskuzi na FB pak Markéta Záleská prozradila, že se jedná o výměně poslední části starých sedaček za brankami během příštího roku. 

Hokejisté mezi novými mantinely. | Foto: HC Olomouc

Hokejisté mezi novými mantinely. | Foto: HC Olomouc

Většina hlediště má nové sedačky, ty za bránami by měly být vyměněny příští rok | Foto: Rej.cz


INZERCE
Mamma Centrum Mamma Centrum

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Štěpánov hody
INZERCE
TV Morava