Velitel hasičů uspěl na mistrovství světa v zimním plavání! Otužilost využije i v práci

Výraznou hasičskou stopu zanechal na letošním Mistrovství světa v zimním plavání velitel družstva ze stanice Konice nprap. Martin Hanáček. V nabitém startovním poli si ve dvou disciplínách na hladině nádherného slovinského jezera Bled na konci ledna vyplaval 6. a 7. místo. Úspěšný otužilec a plavec jde příkladem i kolegům na stanici a některým odvážlivcům pomáhá s otužováním začít, zahrnuje jej i do pravidelných výcviků.

Účastníci mistrovství světa v zimním plavání | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Třináctého Mistrovství světa IWSA v zimním plavání se zúčastnilo 480 plavců z jednatřiceti zemí světa, z toho 29 českých plavců ze čtyř plaveckých oddílů. Martin byl součástí oddílu Otužilci Promrzlé pyjavice České Budějovice. „Na mistrovství světa jsem se nominoval tím, že jsem zaplaval pětisetmetrovou trať ve vodě o teplotě pod pět stupňů Celsia v rámci soutěže Českého poháru v zimním plavání,“ vysvětluje velitel družstva.

Kilometrová trať se v Bledu plavala na otevřené vodě okolo bójek. Všechny ostatní tratě byly vytvořeny z pontonů u břehu jezera. Teplota vody se v průběhu celého týdne pohybovala něco málo nad 5°C. „Moje kategorie je tradičně velmi silně obsazená, jde o plavce ve věku 45 až 49 let. Na medaili jsem sice nedosáhnul, ale na trati 450 metrů volným způsobem jsem skončil na šestém místě a na trati 200 metrů volným způsobem jsem obsadil místo sedmé. Být to disciplína pro fyzické testy, získal bych časem 3:45.30 rovných 168 bodů. Rozdíl je, že voda měla o 21°C méně než bazén v Prostějově,“ popisuje s úsměvem velitel družstva.

Úspěch české výpravy

Zimnímu plavání se věnuje i Martinova manželka. Ta byla mimořádně úspěšná, pro českou výpravu vyplavala bronzovou medaili!

„A to na trati 200 metrů prsa. Jsem hrdý na to, že jsme se mistrovství světa zúčastnili, na naše umístění ve světové konkurenci. Česká republika v tomto extrémně těžkém sportu vyniká, otužování má zde dlouhou tradici. Celkem si česká výprava odvezla z Bledu 67 medailí, z toho 14 zlatých, 32 stříbrných a 21 bronzových,“ podotýká dlouholetý instruktor se specializací pro práci na vodě a zamrzlých hladinách.

Otužují se i další hasiči

Své zkušenosti využívá hasič i v práci. Na vodácká školení si bere plavky a ručník, ostatní kolegové suchý oblek nebo neopren. „Záchranu z ledu trénujeme i v nádrži na stanici v Konici. Dobrovolně dělám figuranta v plavkách,“ doplňuje velitel s tím, že v poslední době se i kolegové přidávají a objevují kouzlo otužování a plavání ve studené či ledové vodě.

Jak se říká, vzory táhnou. „Všichni hasiči máme zevrubnou zdravotní prohlídku, takže se do vody mezi ledové kry může ponořit opravdu každý. Ovšem začátečníkům se doporučuje plavat v létě a chodit plavat pořád, nejlépe až do jara. Voda totiž postupně chladne, a pokud se jde 3x týdně, tak si tělo postupně zvyká a přizpůsobuje se. A kdo je zároveň i zdatný plavec, může si s námi zazávodit nebo se přihlásit k nám do oddílu,“ zve zájemce na závěr Martin.
INZERCE
ČEZ ČEZ

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
TV Morava
INZERCE
Chata Kouty