Derby volejbalistek Šternberka a Olomouce přineslo drama a vydřenou výhru favoritek z VK UP

Na „okresní“ derby volejbalistek Sokola Šternberk a Univerzity Palackého Olomouc došlo ve 12. kole nejvyšší domácí soutěže. Ve šternberské hale Ecce Homo se zejména v úvodním setu konala nevídaná volejbalová řež, v níž ještě uspěly domácí Šternberanky. Nakonec ale zápas skončil očekávaným vítězstvím Olomouce 3:1.

Favorizovaní hosté měli podle papírových předpokladů lepší vstup do zápasu (2:5, 4:7), houževnatý domácí tým se však nevzdal, nejenže dokázal se soupeřem držet krok, ale při podání Herdové dokonce průběh úvodního setu otočil ve svůj prospěch (12:14, 17:14). Bodová naháněná pokračovala dál (17:18, 21:19, 21:21). V koncovce Šternberk nejprve promarnil dvoubodový náskok (23:21, 23:23), následně dva setboly, jenže obdobně se poté hned čtyřikrát vedlo i Olomouci. A tak následovaly další čtyři domácí šance na ukončení nekonečné sady a ta poslední byla úspěšná - 34:32 a 1:0 pro Sokol.

Vyrovnaný úvod druhé sady rozčísla až svým servisem hostující Brazilka Silva (5:6, 5:13). Šternberk se sice snažil situaci zdramatizovat (8:13, 10:15), další nápor univerzity (10:14, 109:17) a zejména tři esa Šepeľové v řadě (11:17, 11:22) už však nerozdýchal - 13:25 a 1:1.

Podobný scénář se opakoval také ve třetí části zápasu. Po podáních olomoucké Štimacové (1:1, 1:8) se domácí celek už jen obtížně snažil o návrat do hry (4:9, 11:15). V závěru z toho však ještě drama bylo; Sokol postupně snižoval (17:20, 21:23) a po odvrácení prvního setbolu hostí se dostal dokonce na bezprostřední dostřel (23:24). Svou druhou šanci už ale vysokoškolačky nepustily a po těsné výhře 25:23 vedly 2:1.

Také čtvrté dějství pokračovalo náporem týmu VK UP (3:6), Šternberk se však dlouho držel v dosahu. Skóre se na stranu favorita začalo překlápět až v prostřední části setu (11:14, 11:17, 12:19), jenže Sokolky se opět dokázaly téměř dotáhnout (19:21). Až koncovka potvrdila výhru favorita: po výsledku 20:25 si tři body ze šternberské haly Ecce Homo odváží Olomouc za vítězství 3:1.

„Jsem rád za tři body i proto, že to tady domácí zatím dokázali všem favoritům znepříjemnit. To se stalo i nám. Od stavu 17:15 v prvním setu jsme začali jančit, udělali v sadě celkem čtrnáct nevynucených chyb a po zásluze ji prohráli. Od druhého setu už jsme začali vcelku hrát naši hru, jenže pořád střídáme lepší momenty s horšími, což nás stojí třeba pět bodů v řadě. Každopádně gratuluji Šternberku k odvážnému výkonu, my už se teď soustředíme na sobotní těžký duel s Ostravou,“ řekl olomoucký kouč Martin Hroch.

„Dnes jsme se snažili, což viděli i diváci, ale soupeř má kvalitu někde jinde, zejména na bloku a v útoku. Každopádně moc děkuji holkám za statečný výkon,“ konstatoval domácí trenér Jan Drešl.

V sobotu 13. listopadu čeká Olomoučanky duel 13. ligového kola, a to doma od 17 hodin proti Ostravě. Šternberk má zápas s Přerovem odložený na 18. listopadu, a tak jeho nejbližším soutěžním utkáním bude v úterý 16. listopadu domácí střetnutí 2. kola Českého poháru proti Frýdku-Místku se začátkem v 18.30.

TJ Sokol Šternberk - VK UP Olomouc 1:3 (32, -13, -23, -20)

• Rozhodčí: Vachutka, Horký
  • Čas: 116 minut
  • Diváků: 80
  • Šternberk: Z. Látalová, Körmendyová, Ramajová, Herdová, Kamidinová, N. Látalová, libero: Slavíková. Střídaly: Kořínková, Abendroth, Vyjídáková.
  • Olomouc: Moscická, Štimacová, Šepeľová, Blancová, Babićová, Silva, libero Gambová. Střídaly: Tinklová, Lazárková, Kneiflová.