„Uprchlíci si na jednom místě vyřídí registraci, nahlásí se zdravotní pojišťovně a mohou si podat žádost o azyl. Zároveň jsou zde k dispozici pracovníci, kteří jim umí poskytnout zdravotnickou pomoc, psychologickou podporu, předají informace o ubytování, stravě a kontakty na úřady práce,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
KACPU aktuálně působí v budově krajského úřadu v Olomouci. V následujících dnech se přemístí do Hanáckých kasáren v centru města v ulici 1. máje.
Lidé, kteří prchají před válkou z Ukrajiny, mají stále k dispozici také dvě krizové telefonní linky. Dozví se na nich vše, co budou potřebovat. Linky, stejně jako centrum KACPU, fungují nonstop.
+420 771 235 570, +420 771 235 571
Lidé, kteří chtějí válečným uprchlíkům pomoci, tak mohou stále činit, a to prostřednictvím e-mailové adresy pomoc@olkraj.cz. Veškeré důležité informace jsou zveřejněny na www.krajpomaha.cz.
V Olomouci dnes od rána probíhá nakládka potravin, dek, spacáků, dětských plen, léků a dalších součástí humanitární pomoci. Tu pro civilní obranu ukrajinského města Černivci připravila zase olomoucká radnice. Na Ukrajinu kamiony vyrazí dnes nebo během víkendu.
Rovněž na odbor sociálních věcí olomouckého magistrátu se už obracejí uprchlíci z Ukrajiny. Ve věci pomoci uprchlíkům už začala fungovat rovněž spolupráce s olomouckým úřadem práce.
Krajské centrum pomoci prřacuje v budově krajského úřadu, příští týden se přestěhuje do hanáckých kasáren. | Foto: Olomoucký kraj