Zprávy

Majestátní věž opět dominuje opravenému gotickému chrámu svatého Mořice

Gotický skvost, hlavní městský farní chrám svatého Mořice, je už z velké části opraven. Po dvou a půl letech rekonstrukce se opět ukazuje veřejnosti. Lešení tento týden zmizelo i z vysoké jižní věže kostela. Velká rekonstrukce slavného chrámu tím ale nekončí. Chybí ještě opravený unikátní hudební nástroj, Englerovy varhany.

Lešení, které zahalovalo věž, je od tohoto týdne pryč. / Foto: Rej.cz

Vyčištěná nová fasáda dává vyniknout všem gotickým kamenickým prvkům. Obnovený povrch velmi sluší vysoké jižní věži, jejíž poněkud nejasné počátky historici kladou až do 13. století. Při restaurování byly na věži obnoveny poškozené kvádry, na nichž byla silná vrstva zvětralé krusty. Na některých místech, kde věž přiléhá ke střeše hlavního trojlodí kostela, byla i poškozená místa z požáru v roce 1709. Jakkoliv je kostel svatého Mořice skvělým dílem gotického stavitelství, sama jižní věž je svébytným a tajemným unikátem.  

Světlejší plášť chrámu sice nyní může oku Olomoučana připadat nezvyklý, protože fasáda bývala desítky let ztmavlá nečistotami a vlivem ovzduší, ale jinak odpovídá původní podobě kostela. Většina reakcí po odkrytí lešení je velmi pozitivní. Restaurátor Jiří Běhal, který mimo jiné vytvořil repliky starých chrličů v podobě draků, obnovil už v minulém roce také původní zlacení na hlavních dveřích do chrámu.

Do letošních Velikonoc pokračovaly úpravy a čištění kamenných prvků v dolní části stavby. Pokračovaly také restaurátorské práce uvnitř jižní věže, kvůli čemuž na věži zůstávalo lešení. To vše je nyní hotovo. "Ve věži nakonec vznikne expozice z dějin našeho chrámu i z historie varhanářství na Moravě," potvrdil probošt od svatého Mořice František Hanáček. 

Poslední, co nyní gotickému skvostu chybí, jsou neméně parádní barokní varhany od vratislavského varhanáře Michaela Englera. Vzácný hudební nástroj budou postupně renovovat v odborné dílně až v dalekém Slovinsku a zcela hotový a připravený k dalším hudebním výkonům bude v olomouckém chrámu až v roce 2022. 

Věž mořického chrámu je už konečně bez lešení! / Foto: Rej.cz


Věž mořického chrámu je už konečně bez lešení! / Foto: Rej.cz


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Chata Kouty
INZERCE
TV Morava