Nové auto pomůže při lesních požárech. Nese jméno Karel po zesnulém hasiči

Další jednotka sboru dobrovolných hasičů má perfektní nové vybavení. Dobrovolní hasiči v Lošově dostal nový dopravní automobil značky Volkswagen, který je bude vozit především k zásahům v náročném terénu. Dosud používané vozidlo hasičů z Lošova dostanou jejich kolegové ze sboru Olomouc - město. Lošovští svou posilu pojmenovali Karel.

Foto: olomouc.eu

S ohledem na charakter této městské části jsou hasiči v Lošově předurčeni pro zvládání lesních požárů, ostatně i letos na jaře a v létě museli zasahovat při rozsáhlých požárech lesů na Olomoucku, například v Pohořanech.

„Z tohoto důvodu pořídilo město Olomouc speciální dopravní automobil v provedení náhonu všech kol s odolnější konstrukcí pro práci ve zhoršeném terénu,“ komentoval při předání automobilu jeho vlastnosti Martin Major, 1. náměstek primátora, který má bezpečnost obyvatel ve své kompetenci.

Náklady na pořízení automobilu jsou 1,44 milionu korun. Tato suma je částečně financována z dotace Ministerstva vnitra – generálního ředitelství hasičského záchranného sboru v rámci programu „Dotace pro jednotky SDH obcí“, která činila 450 tisíc korun a z rozpočtu Olomouckého kraje, který přispěl částkou 100 tisíc korun. Město Olomouc tak na nákup automobilu získalo z dotací částku 550 tisíc korun, zbylou část ve výši 890 tisíc korun zaplatilo ze svého rozpočtu.

JMÉNO KAREL PO ZASLOUŽILÉM KOLEGOVI

PO Hasiči v Lošově se rozhodli, že nový vůz ponese jméno Karel. „Jedná se o poděkování a výraz úcty na počest již zesnulého dlouholetého a významného člena tamního sboru Karla Kráčmara,“ vysvětluje náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Vzhledem ke specifickému terénu v katastru Lošova bylo nutné upravit technickou specifikaci automobilu. „V tomto případě byla zvolena varianta osmimístného automobilu, který má sice základní hasičské vybavení, ale má sloužit převážně k přepravě členů jednotky do obtížně přístupných míst,“ upřesňuje Jiří Sklenář, velitel místní jednotky.

Hasiči z Lošova | Foto: Rej.cz

Ve stávajícím volebním období obdrželi olomoučtí hasiči již osmý automobil včetně jedné cisterny. „Na příští rok máme podané žádosti o datace na poslední dopravní automobil do Chválkovic a hasičskou cisternu v Černovíře, čímž bychom završili obměnu vozového parku našich hasičů. Můžu tedy s radostí říct, že se nám podařilo všechny olomoucké jednotky vybavit moderními automobily, při maximálním využití dotací,“ připomíná Martin Major.

Stávající lošovský dopravní automobil převzal sbor Olomouc – město, který zajišťuje především požární dozor a prevenci. S touto jednotkou se Olomoučané mohou potkat například v Moravském divadle nebo Redutě. „Automobil tak především bude sloužit pro technickou přípravu a pro tento účel je více než dostatečný,“ dodává Jan Langr, vedoucí odboru ochrany. „V dalších letech se pak zaměříme především na obnovu požárních čerpadel a dalšího specializovaného vybavení, které hasiči ke své činnosti potřebují,“ doplňuje Langr.

V březnu zasáhl lesní požár nedaleké Pohořany | Foto. HZS Olomouckého krajeINZERCE
ČEZ ČEZ

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
TV Morava
INZERCE
Chata Kouty