Trojkoalice, která povede Olomouc, připravuje koaliční smlouvu. ANO má v radě většinu

Jednání trojkoalice, která v následujících čtyřech letech povede Olomouc, pokračují. Zástupci všech jejích politických subjektů se dnes znovu sešli, aby se dohodli na rozložení sil v Radě města Olomouce, určili odpovědnost za rezorty budoucích náměstků primátora a ladili parametry koaliční smlouvy i detaily programového prohlášení.

Nové vedení městy brzy vystřídá původní osazenstvo radnice | Ilustrační foto: Jan Andreáš

Po téměř tříhodinovém jednání se zástupci všech subjektů budoucí koalice shodli na rozložení sil v jedenáctičlenné Radě města Olomouce. Hnutí ANO v ní připadne šest pozic, hnutí spOlečně dvě a koalice ProOlomouc a Piráti obsadí tři místa. Pro srovnání: v předchozím období bylo složení odlišné, ANO mělo jen pět radních, ODS, KDU a SpOLečně měly dohromady šest křesel. 

Budoucí Rada města Olomouce, v jejímž čele zasedne primátor Miroslav Žbánek, bude mít celkem šest náměstků. Za hnutí ANO usednou do uvolněných funkcí členů rady města Miroslava Ferancová a Miloslav Tichý, za hnutí spOlečně Otakar Štěpán Bačák a za ProOlomouc a Piráty Tomáš Pejpek, Kateřina Dobrozemská a Viktor Tichák.

Odpovědnost za jednotlivé rezorty byla po jednání dohodnuta následovně:

  • Miroslav Žbánek (ANO) – audit, ochrana obyvatel, zahraniční vztahy, právní oblast, kancelář primátora,
  • Miroslava Ferancová (ANO) – majetkoprávní záležitosti, doprava, sport,
  • Miloslav Tichý (ANO) – investice, dotační projekty,
  • Otakar Štěpán Bačák (spOlečně) – ekonomika, controlling městských firem, zeleň, odpady,
  • Tomáš Pejpek (ProOlomouc) – strategický rozvoj, útvar hlavního architekta, komise městských částí,
  • Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc) – sociální politika,
  • Viktor Tichák (Piráti) – školství, kultura, cestovní ruch.

Po nedělním jednání je už také jasné, že do pozic předsedů kontrolního a finančního výboru městského zastupitelstva usednou zástupci opozičních stran. Úřad územního plánování přejde pod stavební úřad magistrátu a státní správa tak bude ve věci stavebního a územního řízení zcela jednoznačně oddělena od samosprávy. V následujících měsících dojde také k úpravám organizační struktury magistrátu, která bude reflektovat výsledky uskutečněného procesního auditu.

Aktuálně zástupci budoucího vedení města připravují koaliční smlouvu a ladí detaily programového prohlášení Rady města Olomouce.
INZERCE

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
TV Morava