Poklady pod zemí: Archeologické centrum Olomouc otevírá na podzim dveře veřejnosti!

V sobotu 18. října se otevřou dveře Archeologického centra v Olomouci. Návštěvníci si prohlédnou běžně nepřístupná pracoviště a zjistí, co obnáší práce archeologů a jejich kolegů. Akce potrvá od 10 do 17 hodin a vstupné je zdarma. Program je vhodný pro rodiny s dětmi, dospělé i seniory. Navštívit nás může kdokoli, koho zajímá historie a archeologie.

Rok 2024 - jeden z kosterních nálezů u Břuchotína | Foto: Archeologické centrum Olomouc

Zpřístupněny budou laboratoře, kreslírna i knihovna centra. Archeologové představí vybrané objevy z regionu, například z Dluhonic a dalších lokalit. Zájemci se dozví, co následuje po ukončení terénních prací a jak probíhá další zpracování nálezů.

Doprovodný program potěší děti i dospělé. Návštěvníci si vyzkoušejí práci v laboratoři, mohou vyplnit pracovní listy a zúčastnit se tematického kvízu. Ti nejzvídavější získají drobné odměny. Připraveny budou také publikace a informační materiály Archeologického centra.

„Cílem je přiblížit veřejnosti, co všechno obnáší práce archeologa a co se děje po skončení terénního výzkumu,“ říká tisková mluvčí Archeologického centra Nikola Jandová.

Archeologické centrum Olomouc provádí archeologické výzkumy v celé ČR, nejjčastěji ale práv na střední Moravě, Z poslední doby má na kontě například velmi přínosný výzkum v trase dnešní dálnice mezi Olomoucí, Břuchotínem a Křelovem. Loňský výzkum přinesl cenné poznatky o dvou významných pohřebních areálech. První z nich odhaluje kontinuitu místa, kde různé populace po téměř čtyři tisíce let pohřbívaly své zemřelé s respektem k dřívějším hrobům. Bylo zde prozkoumáno 30 kostrových i žárových hrobů. Druhý areál, spadající do starší doby bronzové, obsahuje téměř 130 kostrových hrobů nitranské kultury a představuje jedno z největších pohřebišť této doby na střední Moravě. V závěru loňského roku pak na stavbě dálnice v Dluhonicích u Přerova odkryli archeologové rozsáhlé žárové pohřebiště Keltů z 3. -2. století př. n. l., kostrové hroby z 9. -10. století a sídliště prvních zemědělců z mladší doby kamenné (5 tis. př. n. l.). Archeologické centrum Olomouc sídlí na adrese U Hradiska 42/6, 779 00 Olomouc

Keltské pohřebiště u Dluhonic | Foto: Archeologické centrum Olomouc




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA